2. sınıf matematik dersi öğretim programının incelenmesi: CIPP model
Examination of the 2nd grade mathematics curriculum: CIPP model
- Tez No: 848980
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİHAD AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmanın amacı, ikinci sınıf matematik dersi öğretim programının CIPP Modeli 'ne göre değerlendirilerek yeterliliğini ortaya çıkarmaktır. CIPP modeli, dört tip bileşenden meydana gelir. Bağlam değerlendirmesiyle sorun, ihtiyaç ve tanımlı çevrede imkânlar değerlendirilir. Girdi değerlendirmesinde uygulamada birbirine alternatif konumdaki strateji, plan ve maliyetler kıyaslanır. Süreç aşamasında izleme, kayıt tutma ve değerlendirme işlemleri yapılır. Ürün değerlendirme, süreç bütününden ortaya çıkan kısa vadeli, uzun vadeli, kasıtlı ve kasıtsız yan ürünlerin tespit ve değerlendirmesini konu alır. Model hem biçimlendirici hem de bütüncül değerlendirme ihtiyaçlarını karşılayacak tarzda kullanılabilir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ili Bağcılar ilçesinde MEB'e bağlı okullarda görev yapan ilkokul ikinci sınıf öğretmeni (n=30) ve öğrencisi (n=30)oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra ders öğretim programı, ders kitapları ile sınıf içi gözlemler çalışmanın diğer veri kaynaklarını oluşturmaktadır. Çalışmanın amacını gerçekleştirmek üzere ikinci sınıf matematik dersi öğretim programının bağlam ve girdi boyutunda incelenmesine ilişkin doküman analizinden, süreç ve ürün boyutunda incelenmesine ilişkin betimsel analizden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına bakıldığında matematik öğretim programının CIPP modeli bağlamında yeterli donanıma sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında öğretmenlerin öğretim programı hakkında genellikle ölçme değerlendirme araçlarının kazanımlar açısından ölçmede yetersiz olduğu, kazanımların birçoğunun bilişsel beceri alanını kazandırmaya yönelik hazırlandığı fakat duyuşsal ve devinişsel beceri alanını kazandırmaya yönelik kazanımların fazla yer almadığı gözlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin bazı konuların öğreniminde zorluk yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Ulaşılan bu verilere göre öğretim programındaki kazanımların tüm beceri alanlarını kazandıracak nitelikte hazırlanmalı ve kazanımları ölçmede yeterli olacak ölçme araçları tercih edilmesi önerilmektedir. Ayrıca konular, öğrencilerin anlayabilecekleri nitelikte yeniden yenilenmesi ve tüm bu işlemler gerçekleşirken okulların ve sınıfların durumları göz önünde bulundurulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the efficiency of the second-grade mathematics curriculum according to the CIPP Model. The CIPP model consists of four types of components. With context evaluation, problems, needs and opportunities in the defined environment are evaluated. In input evaluation, alternative strategies, plans and costs are compared in practice. During the process evaluation, monitoring, record keeping, and evaluation are carried out. Product evaluation is about the detection and evaluation of short-term, long-term, intentional and unintentional by-products arising from the entire process. The model can be used to meet both formative and holistic assessment needs. The study group of the research consisted of primary school second grade teachers (n=30) and students (n=30)in schools affiliated with the Ministry of Education in Bagcılar district of Istanbul. In addition, the curriculum, textbooks and classroom observations constitute the other data of the study. In order to achieve the purpose of the study, document analysis was used to examine the second grade mathematics curriculum in context and input dimensions, and content analysis was used to examine it in process and product dimensions. Considering the research findings, it was concluded that the mathematics curriculum was adequately equipped in the context of the CIPP model. In addition, it has been observed that teachers' teaching and evaluation tools are generally insufficient to measure the achievements in terms of achievements, most of the achievements are prepared for gaining cognitive skills, but there are not many achievements for teaching affective and psychomotor skills. It was also concluded that students had difficulties in learning some subjects. According to these data obtained, the achievements in the curriculum should be prepared in a way that will enable students to gain all skill areas, and measurement tools that will be sufficient to measure the achievements should be preferred. In addition, the topics should be revised in a way that students can understand. While all these processes are taking place, the conditions of schools and classrooms should be taken into consideration.