Sera sebze üreticilerinin girişimcilik kararlarını etkileyen faktörlerin analizi: İzmir'in Menderes ilçesi örneği
Analysis of factors affecting entrepreneurial decisions of greenhouse vegetable growers: The case of Menderes district of Izmir province
- Tez No: 829085
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT ENGİNDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın ana amacı; İzmir'in Menderes ilçesinde sera sebze üreticilerinin girişimcilik kararlarını etkileyen faktörleri belirlemek ve üretici uygulamaları doğrultusunda ekonomik sürdürülebilirlik üzerine öneriler getirmektir. Araştırma kapsamında örtü altı sebze üretiminin yoğun olarak yapıldığı Altıntepe, Ataköy, Çamönü, Çileme, Değirmendere ve Develi mahalleleri seçilmiş olup oransal örnekleme yöntemi ile 94 üreticiden yüz yüze anket yöntemiyle veriler derlenmiştir. Verilerin analizinde işletmeler sera üretim alanı büyüklüğüne göre üç gruba ayrılmıştır (≤3 da, 3-6 da, 6 da≤). Öncelikle üreticilerin sosyo-ekonomik özellikleri ortaya konulmuştur. Bu amaçla; üreticilerin yaşı, eğitim durumu, aile nüfusu, arazi mevcudu ve işgücü mevcudu sermaye mevcudu ve örgütlenme özellikleri incelenmiştir. Daha sonra, üreticilerin sera sebze üretimine ilişkin faaliyet sonuçları analiz edilmiştir. Sera sebze üretiminde değişken masraf unsurlarını; işgücü ve çekigücü masrafları ile materyal masrafları, sabit masraf unsurlarını ise; arazi kirası, masraflar toplamının faizi, sera sermayesi amortismanı, sera sermayesi faizi ve yönetim karşılığı oluşturmuşturr. Faiz hesaplamalarında Ziraat Bankası sübvansiyonlu bitkisel üretim kredi faiz oranının yarısı kullanılmıştır (%5). Yönetim karşılığı için toplam masrafların %3'ü alınmıştır. Üreticilerin girişimcilik bilgileri, önemli gördükleri faktörler ve gelecekle ilgili beklenti ve eğlimleri için likert ölçeği kullanılmıştır. Üreticilerin serada topraksız tarım yapma kararlarında hangi faktörlerin etkili olduğunu saptamak için logit modelden yararlanılmıştır. Üreticilerin serada sebze üretimine karar vermelerinde etkili faktörlerin analizinde Bulanık Eşli Karşılaştırma (BEK) yönteminden faydalanılmıştır. Üreticilerin sera sebze üretimi için hangi destekleme yöntemlerinin uygulanmasını önemli ve gerekli gördüğü ise Best-Worst analizi ile ortaya konmuştur. Araştırma sonuçlarına göre işletme başı ortalama sera alanı 5.78 da olarak belirlenmiştir. Üreticiler sera sebzeciliği için kullanılabilecek en önemli destek aracının tohum-fide desteği olduğunu düşünmektedir. Üreticilerin serada sebze üretimine karar vermelerinde en fazla önem verilen faktörün ürün maliyeti olduğu saptanmıştır. Önem verilen diğer faktörler sırasıyla pazarlama olanakları, ürün fiyatı, iklim koşulları, verim ve toprak özellikleri olduğu belirlenmiştir. Üreticilerden %34'ü tarımsal girişimcilik konusunda eğitim almıştır. Üreticilerin tarımsal girişimcilik konusundaki en önemli bilgi kaynakları Tarım İl ve İlçe Müdürlükleridir. Üreticilerin tarımsal girişimcilik yaparken en büyük beklentileri gelirlerini arttırmaktır. Üreticiler, tarımsal destek kaleminin fazla olmasının desteklerin takibini zorlaştırdığını ve verilen destekleri ise yeterli bulmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the factors affecting the entrepreneurial decisions of greenhouse vegetable growers in Menderes district of İzmir and to make suggestions on economic sustainability in line with grower practices. Within the scope of the research, Altıntepe, Ataköy, Çamönü, Çileme, Değirmendere and Develi districts, where greenhouse vegetable production is intense, were selected and data were collected from 94 growers by face-to-face survey method with proportional sampling method. In the analysis of the data, the farms were divided into three groups according to the size of the greenhouse production area (≤3 da, 3-6 da, 6 da≤). First of all, the socio-economic characteristics of the growers were revealed. For this aim, the age, educational status, family population, land size and labor force, capital availability and organizational characteristics of the growers were examined. Then, the activity results of the growers regarding greenhouse vegetable production were analyzed. Variable cost items in greenhouse vegetable production; labor and machine costs, material costs, and fixed costs; land rent, interest on total costs, greenhouse capital depreciation, greenhouse capital interest and management costs. Half of Ziraat Bank's subsidized crop production loan interest rate was used in interest calculations (5%). 3% of the total costs were taken for management costs. Likert scale was used for the entrepreneurial knowledge of the growers, the factors they consider important, and their expectations and tendencies about the future. The logit model was used to determine which factors were effective in the decision of the growers to do soilless agriculture in the greenhouse. Fuzzy Paired Comparison (FPC) method was used in the analysis of the factors affecting the growers' decision to produce vegetables in the greenhouse. The Best-Worst analysis revealed which support methods the farmers consider important and necessary for greenhouse vegetable production. According to the results of the research, the average greenhouse area per farm was determined as 5.78 decares. Growers think that the most important support tool that can be used for greenhouse vegetable growing is seed-seedling support. It has been determined that the most important factor in the decision of the growers to produce vegetables in the greenhouse is the cost of the product. Other important factors were determined as marketing opportunities, product price, climatic conditions, yield and soil characteristics, respectively. 34% of the growers received training on agricultural entrepreneurship. Provincial and District Directorates of Agriculture are the most important information sources of growers on agricultural entrepreneurship. The biggest expectation of the growers while doing agricultural entrepreneurship is to increase their income. It has been determined that the growers find the high amount of agricultural support items difficult to follow up on the supports and that the support provided is not sufficient.