Development of a mindfulness program for preschoolers: A design-based study
Okul öncesi çocuklara yönelik bir bilinçli farkındalık programının geliştirilmesi: Tasarım tabanlı bir çalışma
- Tez No: 829086
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA ERDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu çalışmanın birkaç amacı bulunmaktadır. Birincisi, erken çocukluk dönemindeki çocuklar için bir bilinçli farkındalık programı tasarlamak, uygulamak ve geliştirmektir. İkincisi, erken çocukluk dönemindeki çocuklar için tasarlanan, uygulanan ve geliştirilen bilinçli farkındalık programına ilişkin katılımcıların görüşlerini araştırmaktır. Üçüncüsü ise tasarlanan, uygulanan ve geliştirilen bilinçli farkındalık programının erken çocukluk dönemindeki çocuklara, öğretmenlerine ve ebeveynlerine katkılarını araştırmaktır. Amaçlar doğrultusunda çalışma, tasarım temelli araştırmanın üç aşaması olan ön araştırma, prototip oluşturma ve değerlendirme aşamalarında gerçekleştirilmiştir. Veriler Ankara'daki iki devlet anaokulundan görüşme, gözlem, portfolyo ve günlük yoluyla toplanmıştır. Çalışmanın katılımcılarını çocuklar (N=47), ebeveynler (N=33) ve öğretmenler (N=2) oluşturmaktadır. Çalışma sonunda tasarım ilkelerine son hali verilmiş ve bilinçli farkındalık programının kolaylaştırıcıları ve engelleri ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca katılımcıların bilinçli farkındalık programına ilişkin görüşleri alınarak bilinçli farkındalığın önemi vurgulanmıştır. Son olarak, bilinçli farkındalık programının çocukların gelişimine katkı sağlarken, öğretmen ve ebeveynlerin kişisel ve mesleki gelişimleri ile psikolojik iyi oluşları için de faydalı olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara dayanarak, bilinçli farkındalık programının sadece çocukların bilinçli farkındalıkla ilgili öğrenme deneyimlerine katkı sağlamada değil, aynı zamanda okullar ve aileler arasında bir köprü kurmada da faydalı olabileceği sonucuna varılabilir. Sonuç olarak, tasarlanan, uygulanan ve geliştirilen bilinçli farkındalık programı, aile katılımının önemini vurgulayarak bilinçli farkındalığın erken çocukluk eğitimine entegrasyonu için yeni ve farklı bir yol sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study had several purposes. First, to design, implement, and develop a mindfulness program for children in early childhood education. Second, to investigate the views of the participants regarding the designed, implemented, and developed mindfulness program for children in early childhood education. And third, to explore the contributions of the designed, implemented, and developed mindfulness program to preschool children, their teachers, and their parents. In line with the purposes, the study was carried out in three phases of design-based research: preliminary research, prototyping, and assessment. The data were collected through interview, observation, portfolio, and journal from two public preschools in Ankara and the participants were children (N=47), parents (N=33), and teachers (N=2). At the end of the study, the design principles were finalized, and the facilitators and obstacles of the mindfulness program were revealed. In addition, the importance of mindfulness was emphasized by taking participant views on the mindfulness program. Finally, it was concluded that while the mindfulness program contributes to the development of children, it is also beneficial for the personal and professional development and psychological well-being of teachers and parents. Based on the findings from the study, it can be concluded that the mindfulness program can be beneficial not only in supporting children's learning experience of mindfulness but also in constructing a bridge between schools and parents. Consequently, the designed, implemented, and developed mindfulness program provides recent and different pathway for the integration of mindfulness in early childhood education by emphasizing the importance of parent involvement.