COVİD-19 pandemi sürecinde erken dönem şemaların depresyon ve kaygı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of early maladaptive schemas with depression and anxiety in the covid-19 pandemic process
- Tez No: 662810
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, pandemi sürecinde yaşanan depresyon ve kaygı ile erken dönem uyumsuz şemaların ilişkisi incelenmiştir ve bu ilişki sosyodemografik değişkenler açısından da değerlendirilmiştir. Araştırmaya 20-45 yaşları arasında herhangi bir psikiyatrik ve nörolojik öyküsü olmayan rastgele seçilmiş 177'si kadın, 55'i erkek olmak üzere toplam 222 kişi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak katılımcılara, Hamilton Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Young Şema Ölçeği, Koronavirüs Anksiyete Ölçeği ve Sosyodemografik bilgi formu uygulanmıştır. Katılımcıların sosyo-demografik değişkenlerinin dağılımlarının belirlenmesi amacıyla betimsel istatistikler yapılmıştır. Verilerin normallik testi ile normal dağılıma uygup uymadığı ile belirlenmiş ve verilerin shapiro wilk ya da kolmogorov smirnov değerlerine bakıldığında normal dağılıma uymadığı belirlenmiştir. Bu doğrultuda tüm testler non parametrik testlerden seçilmiştir. Çalışmada kullanılan ölçeklerin birbirleri ile ilişkilerine yönelik Spearman korelasyon analizi yapılmıştır. Son olarak demografik değişkenlerle ölçeklerin ve alt ölçeklerinin karşılaştırılması için Mann Whitney U ile Kruskall Wallis testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the depression and anxiety experienced during the pandemic process and the early maladaptive schemas was examined and this relationship was further evaluated in terms of sociodemographic variables. A total of 222 participants (177 women and 55 men) without a psychiatric or neurological history and aged between 20-45 were randomly selected , . Hamilton Anxiety Scale, Beck Depression Scale, Young Schema Scale, Coronavirus Anxiety Scale and a Sociodemographic form were applied to the participants as data collection tools. Descriptive statistics were used to determine the distribution of socia-demographic variables of the participants. When the Shapiro Wilk and Kolmogorov Smirnov test were applied, it was found that the data did not fit the normal distribution. Accordingly, all test were chosen from non-parametric tests. Spearman Correlation analysis was performed for the relationship between scales and subscales . In order to compare demographic variables with scales and subscales Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used.As a result, the Young Schema Scale score was found to be signficantly different between different anxiety levels.