Using artificial intellgence to identfy skin cancer
  1. Tez No: 829118
  2. Yazar: AMMAR MAHER MOHAMMED ALSARRAF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Melanom, en şiddetli cilt kanseri türleri arasındadır. Lezyonları bölümlere ayırarak, temel işlemleri gerçekleştirerek, dermo skop özelliklerini çıkararak ve hastalıkları tespit ederek, görüntü analizi algoritmaları, dermo kopya resimlerinden otonom olarak melanom teşhisi için kullanılabilir. Önerilen geliştirilmiş erken melanom tespit tekniği, hem gereksiz biyopsileri hem de ölüm oranını azaltmayı amaçlamaktadır. ISIC arşiv veri setini kategorilere ayırmak için K-Means kümeleme yöntemini, lezyon segmentasyonu için eşiklemeyi, Sobel operatörünü, medyan filtreyi, özellik çıkarma için GLCM ve LBP özelliklerini ve Destek Vektör Makinesi (SVM) sınıflandırmasını kullanıyoruz. Bulgularda %93,28 doğruluk elde edilmiştir. Ek olarak, klinik resimler bir ağ uygulaması (WhatsApp gibi) kullanılarak daha sonra incelenmek üzere bir dermatoloğa uzaktan gönderilebilir, bu da pandemi sırasında veya uzak bölgelerde yaşayanlar için hasta takiplerini mümkün kılar.
Özet (Çeviri)
Melanoma is among the most severe types of skin cancer. By segmenting lesions, carrying out fundamental processing, extracting dermo scope characteristics, and detecting diseases, image analysis algorithms can be used to autonomously diagnosis melanoma from dermo copy pictures. The improved early melanoma detection technique that is being suggested seeks to decrease both needless biopsies and mortality. We use the K-Means clustering method, thresholding for lesion segmentation, Sobel operator, median filter, GLCM and LBP features for feature extraction, and the Support Vector Machine (SVM) classification to categorize the ISIC archive dataset. 93.28% accuracy was obtained with the findings. Additionally, clinical pictures can be sent to a dermatologist remotely for review later using a networking app (like WhatsApp), enabling patient follow-ups during pandemics or for those residing in distant areas.