Study of deformations in sheet piles under the influence of different variables
- Tez No: 829119
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tünellerin, yolların, otoparkların ve hizmetlerin çoğunun inşasına yönelik eğilim nedeniyle, toprağı destekleme yöntemlerinin incelenmesi ve destek panellerini etkileyen yüklerin ve gerilmelerin kalitesinin ve hangi deformasyonların meydana gelebileceğinin bilinmesi gerekli hale gelmiştir. bu panellerde ve nasıl davrandıklarını. Teori ve uygulamaya odaklanan bu araştırmanın amacı, dünya çapında jeoteknik mühendislerinin en iyi modelleme araçlarını seçip kullanmalarına yardımcı olmak ve böylece teori ve pratik arasındaki boşluğu doldurmaktır. PLAXIS 2D programını kullanarak, palplanşta maruz kaldığı bozulmaları analiz etmek, zeminin paneller üzerindeki jeoteknik davranışını anlamak için çok önemlidir. Ek olarak, bu değişkenlerden bir veya daha fazlasını ve bunların arazi üzerindeki etkilerini incelemek için zemin tipi ve özellikleri, palplanşların döşeneceği yerler, kazı derinliği, yeraltı suyu seviyesi ve diğerleri gibi çalışma seviyeleri değiştirilerek farklı matematiksel ilişkiler elde edilebilir. tasarım. Bu tez konsol ve ankraj levha kazıkların çeşitli faktörlerin etkisi altındaki davranışını araştırmıştır. Araştırılan en önemli faktörler arasında tarama seviyesi, su tablası seviyesi, ankrajların zemin yüzeyinden uzaklığı, ankrajlar arasındaki mesafe ve ankraj sayısı vardı. Bahsedilen palplanş ve farklı seviyelerdeki bu değişkenler, bu çalışmada farklı doygunluk derecelerine sahip farklı zemin tiplerinin kullanıldığı bu faktörler ve değişkenler altında palplanştaki deformasyonları bilmektedir. Bu tezin ana odağı, sonlu elemanlar teorisine dayanan PLAXIS 2D Connect Edition v20 adlı bir bilgisayar programı kullanılarak zemine uygulanan sabit yük durumunda bu faktörlerin farkından kaynaklanan eğilme momentlerinin hesaplanmasıdır. ve konsol ve ankraj palplanş olmak üzere iki tip palplanşın yatay yer değiştirmelerini, maksimum eğilme momentlerini ve çakılma derinliğini inceleyerek palplanşların davranışını belirlemek için kullanılır. Ayrıca, daha güvenilir ve gerçekçi sonuçlar elde etmek için bu sonuçları PROSHEET programınınkilerle karşılaştırın.
Özet (Çeviri)
Due to the trend toward building tunnels, roads, parking garages, and most of the services, it has become necessary to study the methods of supporting the soil and know the quality of the loads and stresses that affect the supporting panels and what deformations can occur on these panels and how they behave. The goal of this research, which focuses on theory and application, is to help geotechnical engineers worldwide choose and use the finest modelling tools, thereby bridging the gap between theory and practice. Utilizing the program PLAXIS 2D, analyzing the distortions to which he is subjected in the sheet pile is crucial to comprehending the geotechnical behavior of the soil on the panels. Additionally, different mathematical relationships can be obtained by altering the levels of study, such as soil type and characteristics, locations for installing sheet piles, excavation depth, groundwater level, and others, to study one or more of these variables and their effects on the design. This thesis investigated the behavior of the cantilever and anchorage sheet pile under the influence of various factors. Among the most important factors investigated were dredge level, water table level, the distance of anchors from the ground surface, the distance between anchors, and the number of anchors. Sheet pile and different levels of these variables mentioned know the deformations in the sheet pile under these factors and variables where this study uses different types of soil with different degrees of saturation. The main focus of this thesis was on calculating the bending moments resulting from the difference of these factors in the case of the constant load imposed on the soil using a computer program called PLAXIS 2D Connect Edition v20, which is based on the theory of finite elements and is used to determine the behavior of sheet piles by studying horizontal displacements, maximum bending moments, and driven depth of two types of sheet piles, cantilever and anchorage sheet piles. Also, compare these results to those of the PROSHEET program to get more reliable and realistic results.