Deep neural networks for network intrusion detection systems in cyber security
  1. Tez No: 829120
  2. Yazar: SADEEM TAHA MISHAAL AL-DULAIMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bir kuruluşun sahip olduğu bilgi, sahip olduğu en değerli kaynaklardan biridir. sahip. Bunun doğrudan bir sonucu olarak, kişi bilgilerini olduğu gibi korumalıdır. başka herhangi bir varlığı koruyacaktır. ISO/IEC 27001 standardı titiz bir strateji sağlar Bu bilgileri garanti altına almak amacıyla olası tehlikeleri bulmak ve kontrol etmek için güvenli bir şekilde tutulur. Bu teknik bu amaç için geliştirilmiştir. altyapının en güvenli bölümleri tehlikeye girebilir (Hizmet Reddi). Bu saldırı şekli saldırgan tarafından yüksek sayıda TCP (Transmission Kontrol Protokolü) kurbanın sistemine güvenilmeyen kaynaklardan gelen istekler. Önemli sayıda istek sonrasında, hedef kullanıcıya tahsis edilen kaynaklar tükenir, bu da sistemin daha az verimli çalışmasına ve sonunda başarısız olmasına yol açar.
Özet (Çeviri)
The information that an organization owns is one of the most valuable resources that it possesses. As a direct consequence of this, one must safeguard one's information just as one would safeguard any other asset. The ISO/IEC 27001 standard provides a rigorous strategy for locating and controlling possible dangers, with the goal of guaranteeing that information is maintained secure. This technique was developed for this aim This is due to the fact that the most secure parts of the infrastructure could be compromised (Denial-of-service). This form of attack is carried out by the attacker by sending a high number of TCP (Transmission Control Protocol) requests to the system of the victim that originate from untrusted sources. Following a significant number of requests, the resources that were allotted to the target user get depleted, which in turn leads the system to operate less efficiently and, in the end, to fail.