Understanding the relational experiences of emerging adults from divorced families
Ebeveynleri boşanmış beliren yetişkinlerin ilişki deneyimlerini anlamak
  1. Tez No: 829121
  2. Yazar: MALAK SADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI BÜŞRA AKÇABOZAN KAYABOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Alanyazındaki sınırlı sayıda araştırmaya rağmen mevcut çalışmalar şu soruyu keşfetmeye çalışmıştır: Ebeveynlerin boşanması çocuklarını nasıl etkiler ve boşanma çocukların romantik ilişkilere ve evliliğe bakış açılarını nasıl şekillendirir? Bu çalışmada, ebeveynleri boşanmış beliren yetişkinlerin deneyimleri ve romantik ilişkiler, evlilik ve boşanma konularındaki bakış açıları araştırılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış, araştırmanın verileri ebeveynleri boşanmış, 18-29 yaş aralığında ve Suudi Arabistan'da yaşayan 15 kişi ile görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz yöntemi kullanılarak, boşanmanın kültürel bağlamı, ebeveynlerin boşanma nedenleri, katılımcıların ebeveynlerinin boşanma gerçeğini keşfi, boşanma ile ilgili kararlara duygusal tepkiler ve boşanma ile ilgili düşüncelerin ve davranışların karmaşıklığı gibi konularda 15 temel tema ortaya çıkmıştır. Bulgular, ebeveynlerin boşanmasının genç yetişkinlerin romantik ilişkiler, evlilik ve boşanma konularındaki bakış açılarını, düşüncelerini ve davranışlarını etkileme konusundaki açıklayıcılığını göstermektedir. Bununla birlikte, araştırmanın bulguları kültürel faktörlerin ve dinin beliren yetişkinlerin bakış açılarını etkilediğine işaret etmektedir. Araştırmanın bulguları ilgili alanyazın ışığında tartışılmış, gelecekte yapılacak çalışmalara ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Despite limited research, numerous studies have explored the impact of parental divorce on children in shaping their outlook on romantic relationships and marriage. This study investigated the experiences of emerging adults with divorced parents and their perspectives on romantic relationships, marriage, and divorce. The study employed a qualitative research design wherein 15 residents of Saudi Arabia whose parents got divorced between the ages of 18 and 29 were interviewed. Following Interpretative Phenomenological Analysis, 15 main themes emerged discussing the cultural context of divorce, parents' motivations for divorce, participants' revelation of parental divorce, emotional responses to divorce-related decisions, and the complex interplay of thoughts and behaviors surrounding divorce. The findings revealed that parental divorce has significant implications for emerging adults in influencing their perspectives, thoughts, and behaviors in romantic relationships, marriage, and divorce. Moreover, the results also addressed the impact of cultural factors and religion on perspectives of emerging adults during this transitional period. The results of the study were discussed in the light of the existing literature and recommendations for further studies were suggested.