Batı trakya türkü ve istanbul rumu genç yetişkinlerin azınlık olma yaşantılarının incelenmesi
Examining the minority experiences of western Thrace Turk and Istanbul Greek young adults
  1. Tez No: 829128
  2. Yazar: ONOUR IMPRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KEKLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Psychology, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Batı Trakya Türk azınlığı ve İstanbul Rum azınlığı uluslararası bir anlaşma olan Lozan antlaşması ile özel statüye alınmış ve hakları belirlenmiş olan azınlıklardır. Bugün Batı Trakya Türkleri Trakya bölgesinin Yunanistan'da kalan kısmı içerisindeki en büyük nüfusa sahip ikinci etnik grubu teşkil etmektedir. İstanbul Rumları ise sayıları oldukça azalmış olmasına karşın İstanbul'daki tarihi konumları ve İstanbul'da bulunan Ortodox Patrikhanesinin baş hamisi olmaları nedeniyle özel bir konuma sahiptirler. Ancak şimdiye kadar özel hak ve konuma sahip olan bu iki azınlığa mensup bireylerin psikolojik durumlarını inceleyen ve iyileştirmek için öneriler ortaya koyan bir çalışma yapılmamıştır. Nitel araştırma deseni kullanılan bu araştırma kapsamında Batı Trakya Türk azınlığına ve İstanbul Rum azınlığına mensup genç yetişkin bireylerin azınlık olmaları nedeniyle maruz kaldıkları yaşantılar ve toplumun geneline göre daha çok risk altında oldukları konuların incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada Batı Trakya Türk azınlığı ve İstanbul Rum azınlığına mensup, 20-25 yaş arasında olan 18 katılımcıyla görüşülmüş ve görüşmelerde araştırmacı tarafından hazırlanan Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda oluşan temaların Batı Trakya Türklerinden ve İstanbul Rumlarından katılımcılarda birbirinden farklılaşmadığı ve büyük ölçüde benzerlik gösterdiği görülmüştür. Çalışmada bulgular (1) sosyal dışlanma kaynakları, (2) koruyucu ve risk faktörleri ve (3) psikososyal çıktılar olmak üzere üç tema ve bu temalar altındaki alt temalarda toplanmıştır. Bulguların sunulmasının ardından sonuçlar alanyazın ışığında tartışılarak önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Turkish minority of Western Thrace and the Greek minority of Istanbul are minorities whose special status and rights have been determined by the international treaty of Lausanne. Today, Western Thrace Turks constitute the second largest ethnic group in the part of Thrace that remains in Greece. The Greeks of Istanbul, on the other hand, although their numbers have dwindled considerably, have a special status due to their historical position in Istanbul and the fact that they are the main patron of the Orthodox Patriarchate in Istanbul. However, until now, no study has been conducted to examine the psychological conditions of individuals belonging to these two minorities with special rights and status and to put forward suggestions for improvement. Within the scope of this study, which uses a qualitative research design, it is aimed to examine in depth the experiences of young individuals belonging to the Turkish minority in Western Thrace and the Greek minority in Istanbul due to their minority status and the issues that they are more at risk than the general society. In the research, 18 participants between the ages of 20-25, belonging to the Turkish minority of Western Thrace and the Greek minority of Istanbul, were interviewed and the Semi-Structured Interview Form prepared by the researcher was used in the interviews. The results of the analysis showed that the themes of the participants from Western Thrace Turks and Istanbul Greeks did not differ from each other and the themes were largely similar. The findings of the study were grouped under three themes and sub-themes: (1) sources of social exclusion, (2) protective and risk factors, and (3) psychosocial outcomes. Following the presentation of the findings, the results are discussed in the light of the literature and recommendations are given.