Kitle toplumunda anayasa referandumları
Constitutional referendums i̇n mass society
- Tez No: 829137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK EVRAN TOPUZKANAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Modernite sonrası kamusal ile kitlesel olanın ayrımının belirginleşmesi ve kitlelerin kontrol edilebilir olduğunun keşfi ile iktidarlar ve sermaye için yeni bir dönemin kapıları açılmıştır. Bu yeni dönemde iktidarlar, yegâne sınırlayıcısı olan anayasaları kontrol altına almak ve bunu da yine manipüle edilmiş kitlelerden üretilen rıza ile gerçekleştirmeye başlamıştır. Bunun en somut aracı olarak da anayasal referandumlara başvurulmasıdır. Çalışmamızda demokrasinin uygulama araçları olan anayasal referandumların içlerinin nasıl boşaltıldığı ve yine günümüz demokrasilerinde anayasa referandumlarının ve anayasaların araçsallaşmasına neden olan faktörler, sebepler ve sonuçlar ekseninde ele alınmaktır. Günümüz anayasal demokrasilerindeki referandumların araçsallaşmadan payına düşenler açıklanarak araçsal aklın referandum uygulamalarındaki yansıması sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the clarification of the distinction between the public and the mass after modernity and the discovery that the masses are controllable, the doors of a new era have been opened for the powers and capital. In this new period, the powers have started to take control of the constitutions, which are the only limiters, and to do this with the consent of the manipulated masses. The most concrete means of this is the application of constitutional referendums. In our study, it is aimed to consider how constitutional referendums, which are the means of implementation of democracy, are emptied and again the factors that cause the instrumentalization of constitutional referendums and constitutions in today's democracies, on the axis of causes and consequences. By explaining the share of referendums in today's constitutional democracies from instrumentalization, it has been tried to present the reflection of instrumental reason in referendum practices.