Türkiye's export competitiveness by province: Forecasting with machine learning
Türkiye'nin il bazında rekabetçiliği: Makine öğrenmesi ile tahmin
  1. Tez No: 829151
  2. Yazar: UMUT ŞAFAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA TEKİN KORU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İstatistik, Economics, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kalkınma açısından ihracat rekabetçiliğinin önemi giderek artmaktadır. İhracat rekabetçiliği açısından stratejilerin, politikaların ve teşviklerin verimliliği dikkatle ele alınmalıdır. Bu çalışma kapsamında Türkiye'nin il bazında imalat sektörleri, ihracat rekabetçiliği açısından değerlendirilmiş ve gelecekleri tahmin edilmiştir. İstanbul, İzmir, Kocaeli, Türkiye ihracatı açısından öne çıkmaktadır. Bu iller, çalışma kapsamında rekabetçilik analizleri için pilot iller olarak belirlenmiş ve imalat sektörleri rekabetçilikleri incelenmiştir. Bunun yanında, geleneksel ve makine öğrenmesi ile tahmin yöntemleri araştırılmış ve ihracat projeksiyonları için arima, boosting ve neural network modelleri kullanılmıştır. Tahmin güçleri karşılaştırılarak arima, rekabetçilik analizleri için seçilmiştir. İllerin ihracat projeksiyonları üzerinden ise RCA indeks ile rekabetçilik analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ISIC Rev.4 sınıflamasına göre iki basamak seviyede TÜİK verileri kullanılmıştır. İstanbul 2021'de 2 yüksek, 4 orta-yüksek, 2 orta-düşük ve 4 düşük teknoloji olmak üzere 12 sektörde rekabetçi iken 2024 yılında 9 imalat sektöründe rekabetçi olacağı tahmin edilmektedir. İzmir ise 2 orta-yüksek, 3 orta-düşük ve 6 düşük teknoloji sektörde rekabetçidir ve 2024 yılında 8 sektörde rekabetçi olacağı öngörülmektedir. Kocaeli, 1 yüksek, 2 orta-yüksek ve 4 orta-düşük-teknoloji imalat sektöründe ihracat rekabetçisi iken 2024 yılında 6 sektörde rekabetçi olması beklenmektedir. Sektör bazında yapılan bu çalışmanın tüm iller için ürün/ürün grubu bazında analizler ile genişletilmesi ve özellikle teşviklerin, stratejilerin bulgular doğrultusunda değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of export competitiveness for development has increased. The efficiency of the strategies, policies, and incentives should be carefully considered for export competitiveness. Within the scope of this study, the export competitiveness of Türkiye was analyzed by province and manufacturing sector. İstanbul, İzmir, and Kocaeli stand out regarding Türkiye's exports, which were determined as pilot provinces for the competitiveness analysis. Also, traditional and machine learning techniques for forecasting were examined and the export of provinces was forecasted by arima, boosting, and neural network. Comparing the accuracy of the models, arima was selected for competitiveness analysis. Competitiveness analyses were conducted with RCA index. The data at 2-digit levels according to ISIC Rev.4 were used from TurkStat. Accordingly, while İstanbul was competitive in 12 sectors, 2 high, 4 medium-high, 2 medium-low, and 4 low technology, in 2021, it is estimated that İstanbul will be competitive in 9 manufacturing sectors in 2024. İzmir was competitive in 2 medium-high, 3 medium-low, and 6 low technology sectors, and it is predicted that it would be competitive in 8 sectors in 2024. Kocaeli was an export competitor in 1 high, 2 medium-high, and 4 medium-low-technology manufacturing sectors in 2021 while it would be competitive in 6 sectors in 2024. It is suggested that this study, which is carried out by sector, should be expanded with analyses on the basis of product/product groups for all provinces in Türkiye. Hence, especially incentives and strategies should be evaluated in line with the findings.