Obezitesi olan ve olmayan ergenlerde duygusal yeme, duygu düzenleme güçlükleri ve bilinçli farkındalık düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of emotional eating, emotion regulation difficulties and conscious awareness levels in adolescents with and without obesity
  1. Tez No: 829150
  2. Yazar: MÜGE KARAGÖZ ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Amaç: Çalışmamızda obezitesi olan ve olmayan ergenlerde duygusal yeme, duygu düzenleme güçlükleri ve bilinçli farkındalık düzeyleri karşılaştırılması ayrıca obez ergenlerde bilinçli farkındalık, duygusal yeme ve duygu düzenleme arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 14-17 yaş arası obezite tanısı olan 80 ergen olgu grubu ve olgu grubu ile yaş ve cinsiyete uygun olarak eşlendirilen normal kilo 80 ergen kontrol grubu olarak çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen olgulardan; Duygusal Yeme Ölçeği, Duygu Düzenlemede Zorluklar Ölçeği, Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Hollanda Yeme Davranışı Anketini doldurmaları istenmiştir. Bulgular: Araştırmamızda obez olan ve olmayan gruplar arasında duygusal yeme, duygu düzenleme ve bilinçli farkındalık düzeyleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Obezite grubunu belirlemede önemli olan değişkenleri belirlemek amacıyla hiyerarşik lojistik regresyon analizi gerçekleştirilmiş, Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ) Toplam Puanın düşük olmas , Duygu düzenlemede Güçlükler Ölçeği-toplam puan (DDGÖ) ve Hollanda Yeme Davranışı (HYDA) -kısıtlayıcı puan değişkenlerinin obezite grubunu anlamlı olarak yordadığı saptanmıştır.Obezite tanısı olan ergenlerde duygusal yeme üzerinde etkisi olan değişkenleri belirlemek amacıyla lineer regresyon analizi gerçekleştirilmiş; DDGÖ-Toplam puanın anlamlı olarak duygusal yeme puanlarını yordadığı saptanmıştır. Sonuç: Mevcut çalışmamız bildiğimiz kadarıyla obez ergenlerde bilinçli farkındalık, duygusal yeme ve duygu düzenleme arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk çalışma olması nedeniyle alanyazına katkı sağlayacağını düşünmekteyiz. Olgu grubundaki ergenlerin daha fazla duygusal yeme davranışına sahip olduğu, duygu düzenleme konusunda daha fazla güçlük yaşadıkları, bilinçli farkındalık düzeylerinin daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmamızda duygu düzenleme güçlüğü yaşamanın, kısıtlayıcı yeme davranışının ve farkındalığın düşük olmasının obezite riskini arttırdığı saptanmıştır. Bulgularımız yazınla uyumlu olarak bilinçli farkındalık düzeyinin düşük olmasının duygu düzenleme güçlüklerini yordadığını göstererek, farkındalık temelli terapilerin duygu düzenleme becerilerini artırarak obez ergenlerde duygusal yemeyi azaltabileceği böylelikle diyet uyumunun artabileceği ve kilo kontrolü sağlamada etkili olabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aimed to compare emotional eating, emotional regulation difficulties, and mindfulness levels in adolescents with and without obesity, and to investigate the relationship between mindfulness, emotional eating, and emotional regulation in obese adolescents. Method: 80 adolescents between the ages of 14-17 who were diagnosed with obesity were included in the study as a case group and 80 adolescents with normal weight, matched according to age and gender, as a control group. Among the cases included in the study; They were asked to fill out the Emotional Eating Scale - Child and Adolescent Form (EES-C), Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), Mindful Attention Awareness Scale (MAAS), and Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ). Results: In our study, a significant difference was found in emotional eating, emotion regulation and mindfulness levels between obese and non-obese groups. Hierarchical logistic regression analysis was performed to determine the variables that are important in determining the obesity group, and it was determined that low MAAS Total Score, DERS -total score and DEBQ-restrained eating score variables significantly predicted the obesity group.Linear regression analysis was performed to determine the variables that have an impact on emotional eating in adolescents diagnosed with obesity; It was determined that the DERS -Total score significantly predicted emotional eating scores. Conclusion: We think that our current study will contribute to the literature, as it is, to our knowledge, the first study examining the relationship between mindfulness, emotional eating and emotion regulation in obese adolescents. It was concluded that the adolescents in the case group had more emotional eating behavior, had more difficulties in regulating emotions, and had lower levels of conscious awareness. In our research, it was determined that having difficulties in emotional regulation, restrictive eating behavior and low awareness increase the risk of obesity. Our findings, in line with the literature, show that a low level of mindfulness predicts emotion regulation difficulties, and it is predicted that mindfulness-based therapies can reduce emotional eating in obese adolescents by increasing emotion regulation skills, thus increasing diet compliance and being effective in weight control.