Özel jetlerde iç mekân tasarımı ve konfor
Interior design and comfort in private jets
  1. Tez No: 829158
  2. Yazar: MÜVEDDET HANZE GÜRKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Sivil havacılık endüstrisi, modern taşımacılık arasında en fazla dikkat çeken, zamandan tasarruf sağlaması açısından en çok tercih edilen ve yoğun rekabet ile birlikte, çeşitliliği ile farklılaşan hem küresel hem de ekonomik açıdan önemli sektörlerden biridir. Bu çalışmada, sivil havacılık faaliyetleri kapsamındaki özel jetlerde iç mekân tasarımı ve konfor özelliklerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, öncelikle özel jetlerin tip ve sınıfsal farklılıkları ortaya konulmuş ve belirlenen özel jet sınıflarının iç mekân tasarım yaklaşımları ve konfor özellikleri incelenmiştir. İç mekân tasarım özellikleri teknik özellikler, plan şemaları, tasarım bileşenleri ve bu verilerin sağladığı konfor ortamı dahilinde analizler gerçekleştirilmiştir. İç mekân tasarımcılarının özgür ve özgün tasarımlarını sınırlayan yasal faktörler de araştırma kapsamı içinde yer almaktadır. İçmimarlık disiplininin ve bu alanda yapılan ve/veya üretilen çalışmaların, sadece sabit iç mekanlar üzerinde olmadığı; kara, deniz ve hava araçlarının oluşturduğu alternatif hareketli iç mekân tasarımını da kapsadığı ve mühim bir yere sahip olduğunu vurgulamak amacıyla çalışmanın önem teşkil ettiği düşünülmektedir. Ancak, hareketli mekanların iç mekân tasarımına, tasarım kriterlerine ve kullanıcı konforuna yönelik çalışmalar, özellikle hava araçları ana başlığında literatürde yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmanın hareketli mekanlardan biri olarak kabul edilen hava araçlarından özel jetlerin iç mekân tasarımı açısından irdelenmesi ile, literatürde var olan bilgilere katkı sağlayarak bu alana hizmet etmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The civil aviation industry is one of the most important sectors, both globally and economically, that attracts the most attention among modern transportation, is the most preferred in terms of saving time, and differentiates with its diversity and intense competition. This study aimed to examine the interior design and comfort characteristics in private jets within the scope of civil aviation activities. For this purpose, first of all, the type and class differences of private jets were revealed and the interior design approaches and comfort features of the determined private jet classes were examined. Analyzes were carried out within the interior design features, technical specifications, plan schemes, design components and the comfort environment provided by these data. The legal factors that limit the free and original designs of interior designers are also included in the scope of the research. The discipline of interior architecture and the works made and/or produced in this field are not only on fixed interiors: It is thought that this study has an important place in order to emphasize, the alternative dynamic interior design formed by land, sea and air vehicles. However, studies on interior design of moving spaces, design criteria and user comfort are insufficient in the literature, especially in the main title of aircraft. It is aimed that this study will serve this field by contributing to the (information available in the literature, by examining private jets, which are considered as one of the dynamic places, in terms of interior design.