Lojistik sistemlere yeni bir bakış açısı: Bölgesel jet
New perspective on the logistic systems: Regional jet
- Tez No: 408776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZEHRA SAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Küreselleşen dünyada, havacılığın askeri amaçlı gelişmesinin ardından, hava taşımacılığında önemli gelişmeler yaşanmıştır. Günümüz şartlarında zaman tasarrufu ve bunu sağlayacak olan seçenekler çok önemli faktörler haline gelmiştir. Dünyada havacılık sektöründe yaşanan gelişmeler, Türkiye'de de değişim hareketlerine bir ivme kazandırmış ve 2003 yılında özel havayollarına iç hatlarda uçuş izni verilmesiyle büyük bir aşama kaydedilmiştir. Bununla beraber artan havaalanı sayısı da, bölgesel havacılığın gelişimine olanak sağlamaktadır. Bu çerçevede, Türkiye'de daha küçük yerleşim yerlerinden merkezlere ulaşım kolaylaşacaktır. Kısa pistlerde iniş ve kalkış yapılabilecektir. Havaalanı sayısını artırmaya yönelik olarak kolaylık sağlayabilecek olan bölgesel jetler, hizmet kalitesini arttıracaktır. Bu çalışmada, lojistik kavramının gelişimi ve bu gelişime paralel olarak havacılık alanında yaygınlaşan bölgesel jetlerin dünyadaki kullanımı ve gelişim süreci incelenmiştir. Bu bağlamda, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda 299 iç hat yolcusu ile birebir yapılan anket çalışması yardımıyla, bölgesel jetlerin sağladıkları avantajlar çerçevesinde insanların tercih ve beklentileri incelenmiştir. İlk bölüm olan giriş kısmında, tezin yazılma amacı doğrultusunda analiz edilecek olan konu açıklanmıştır. İkinci bölümde, lojistik kavramının tarihsel gelişimi ele alınarak, önemi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, lojistik kavramı ile birlikte hava taşımacılığının gelişim aşamaları ele alınmıştır. Aynı zamanda, havayolu taşımacılığının dünyadaki ve Türkiye'deki mevcut durumu incelenmiştir. Dördüncü bölümde bölgesel jet kavramı açıklanmıştır. Yakıt, konfor ve çevresel açılardan özellikleri üzerinde durularak, dünyadaki ve Türkiye'deki mevcut durum belirtilmiştir. Son bölümde ise, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda iç hat yolcularıyla yapılan yüz yüze anket uygulamasından elde edilen verilerin SPSS programında yapılan analizine yer verilmiştir. Türkiye' de bölgesel jetlere olan ihtiyacın belirlenmesi için anket çalışması yapılmış ve insanların beklentilerini ortaya koymak amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, right after the development of aviation for military services, there have been significant changes in the air transportation. Developments in the aviation industry in the world accelerated the change in Turkey. In 2003, allowing the private firms to operate in domestic flights is the major step of Turkey's air transportation. The increasing number of airports enables the regional jets to improve the quality of service by facilitating transportation from smaller settlements to the center. In this study, the suitability of regional jet use in Turkey is discussed. With the help of face to face survey with 299 domestic passengers in the Istanbul Atatürk Airport, people's preferences and expectations have been examined in the framework of the advantages of regional jets. In the introduction stage, the topic is described. In the second stage, the historical development of logistics concepts is stated. The development of air transportation as well as the current situation of it in the world and in Turkey is discussed in the third stage. In the fourth stage, the concept of regional jet is discussed. In the last stage, the SPSS analysis of the data obtained from the survey in the Istanbul Atatürk Airport is detailed.For determining the eligibility and the need for the regional jets in Turkey, it is aimed to state the people's expectations with the help of the survey.