Integrated weed control in the potato plant and its effect on productivity
Patates bitkisinde entegre yabancı ot kontrolü ve verimlilik üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 829169
  2. Yazar: ANMAR KHALID NASSAR NASSAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CEM KARAKOÇ, PROF. DR. KHALİD WAHAB IBADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, 2022 bahar sezonu için Anbar Valiliği'ne bağlı bir çiftlikte yapılmış olup, Metribuzin herbisiti tek başına veya siyah plastik örtü ile birlikte kullanılarak patates yabancı otlarını kontrol etme konusunda çapalamaya ek olarak patates bitkisinin bitki özellikleri ve verimindeki etkisini araştırmak için yapılmıştır. Sonuçlar, 400 g/ha dozunda Metribuzin kullanımının örtüleme ile birlikte yabancı ot yoğunluğunu 19.0 bitki/m²'ye ve kuru ağırlıklarını 43.0 gram/m²'ye kadar azaltma etkisi gösterdiğini, 800 g/ha dozundaki Metribuzin kullanımıyla karşılaştırıldığında farklılık göstermediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, Metribuzin'in bir veya iki çapalama ile birlikte 400 g/ha dozunda kullanımı, yabancı ot yoğunluğunu sırasıyla 19.3 bitki/m² ve 10.6 bitki/m²'ye kadar azaltarak etkisini göstermiştir. Bitki boyu ve bitki kuru ağırlığına yansımıştır. Herbisitin yarısı önerilen dozu ve örtüleme arasındaki entegrasyon işlemi, 82.3 cm ve 63.3 g'lik artış sağlamıştır. Bitki boyu ve bitki kuru ağırlığı açısından önerilen dozdaki herbisit işleminden farklılık göstermemiştir. Ayrıca, Metribuzin ile bir veya iki çapalama uygulaması, bitki boyu ve toplam bitki kuru ağırlığı açısından sırasıyla bir çapalama işleminden 73.6 cm ve 57.3 g, iki çapalama işleminden sırasıyla 70.6 cm ve 53.0 g verim artışı sağlamıştır. Bu, ağırlığın artırılması verime yansımıştır. Önerilen dozun yarısı ile örtüleme arasındaki entegrasyon işlemi, 41.1 ton/ha'lık bir artış sağlamıştır. Önerilen dozdaki herbisit uygulamasından farklılık gözlemlenmemiştir. Bununla birlikte, önerilen dozun yarısı ile bir veya iki çapalama uygulaması toplam verimi etkilemiş olup, sırasıyla bir çapalama işleminde 41.0 ton/ha ve iki çapalama işleminde 45.8 ton/ha verim artışı sağlamıştır. Sonuçlar, bitki protein ve klorofil içeriğindeki artışla ilişkili olarak pozitif etkilerin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on one of the farms affiliated with Heet District, Anbar Governorate, for the spring season of 2022 to study the efficiency of metribuzin herbicide alone or with mulching black plastic and hoeing in controlling potato weeds and the role of the factors mentioned in the vegetative characteristics of potatoes and yield according to the RCBD. The results indicated the effect of metribuzin at a rate of 400 g/ha with mulching by reducing the total weed density and their dry weight by 19.0 plants per m2 and 43.0 g, respectively. It did not differ significantly from metribuzin at a rate of 800 g/ha with 16.0 plants per m2 and 29.7 g, respectively. The study showed the efficiency of metribuzin at a rate of 400 g/ha in combination with one or two hoeings to reduce the weed density to 19.3 and 10.6 plants per m2, respectively, and dry weights of 30.0 and 24.3 g. The effect was reflected in plant heights and vegetative dry weight. The integration treatment between the herbicide at half the recommended rate and mulching achieved an increase in the rates and gave 82.3 cm and 63.3 g, respectively. It did not differ from the herbicide treatment at the recommended rates of 79.0 cm and 60.3 g, respectively. Also, the efficiency of metribuzin combined with one or two hoeings in plant height and total vegetative dry weight of 73.6 cm is 1 and 57.3 g per one hoeing, respectively, and 70.6 cm and 53.0 g for the two hoeings, respectively, reflecting on yields by increasing this weight. The integration treatment between the herbicide at half the recommended rate and mulching increased the rates and gave 41.1 tons/ha, which did not differ significantly from the herbicide treatment at the recommended rate of 44.9 tons/ha. While the use of metribuzin at half the recommended rate in combination with one or two hoeings affected the total yield by giving 41.0 tons/ha for one hoeing and 45.8 tons/ha for the two hoeings, the results indicate that the positive effects have been associated with an increase in plant protein and chlorophyll content.