Çukurova bölgesi turunçgil bahçelerinde canlı ve cansız malç uygulamalarının entegre yabancı ot kontrolü açısından değerlendirilmesi
Evaluation of cover crop and mulch treatments in citrus orchards of the Çukurova region with regard to integrated weed management
- Tez No: 244342
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH NEZİHİ UYGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu çalışmada, örtücü bitki ve malç uygulamalarının turunçgillerde sorun olan yabancı otların kontrolünde, mekanik ve kimyasal mücadeleye göre etkinliği ve kültür bitkisi gelişimine olan etkileri araştırılmıştır. Yeni tesis mandalina bahçesinde yürütülen çalışmada, sıra aralarında adi fiğ (Vicia sativa L.) ile örtücü bitki uygulaması, sıra üzerlerinde ise, iki farklı kalınlıkta polietilen malç, üç farklı kalınlıkta malç tekstili, biçme ve herbisit (glyphosate) uygulamaları yapılmıştır. Denemede, uygulamaların yabancı otların boyu, yoğunluğu, kaplama alanı, yaş ve kuru ağırlıklarına etkileri, ayrıca kültür bitkisinin boyu, gövde kalınlığı, yaprak alanı ve besin maddesi içeriğine etkileri incelenmiş, topraktaki makro ve mikro besin elementleri ile bazı toprak özelliklerine etkileri her uygulama için ayrıca belirlenmiştir. Deneme süresince örtücü bitki uygulaması yapılan alanlarda toplam 52, sıra üzeri uygulamalarda 47 yabancı ot türü saptanmıştır. Üç yıl süreyle yürütülen çalışmanın sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde, yabancı otlu kontrole oranla örtücü bitki uygulaması % 44.9, biçme uygulaması % 23.4, kimyasal mücadele % 88.4, polietilen malç % 99.6, malç teskstili uygulamaları % 100 oranında yabancı ot kontrolü sağlamıştır. Kültür bitkisinin boyu, gövde çapı ve yaprak alanındaki en yüksek artış herbisit ve malç uygulamalarından elde edilmiştir. Malç uygulamalarının toprak sıcaklığı ve nemini muhafaza ettiği belirlenmiştir. Yapılan maliyet analizleri sonucunda, malç tekstili uygulamalarının gerek polietilen malçtan, gerekse mekanik ve kimyasal mücadeleden daha ekonomik olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Efficiency of cover crop and mulch treatments on weed control than mechanical and chemical weed management in citrus and effects of citrus growing were investigated. The experiment was carried out in newly established mandarin orchard. Common vetch (Vicia sativa L.) was used as a cover crop between rows while two different thickness polyethylene mulches, three different thickness geotextile mulches, mowing and herbicide (glyphosate) were used within rows. Effects of the treatments on height, density, coverage and biomass of weeds and height, stem thickness, leaf area and nutritional content of mandarin trees were investigated. Soil nutrients and some soil properties also determined for each treatment. During the treatment, 52 and 47 weed species were identified in cover crop and in-row treatments respectively. According to general evaluation of three years continued treatments, cover crop treatment % 44.9, mowing % 23.4, chemical control % 88.4, polyethylene mulch % 99.6, geotextile mulches % 100 controled weeds than weedy control. At the most increase of height, stem thickness and leaf area of citrus was obtained from herbicide and mulch treatments. Conservation of soil temperature and moisture were determined in mulch applications. In respect of financial analysis, costs of applications of geotextile mulches are cheaper than other in-row treatments.