Kahramanmaraş ili bağ alanlarında yabancı otlarla mücadele yöntemlerinin verim ve kaliteye etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of weed control methods on yield and quality in Kahramanmaras province vineyard areas
  1. Tez No: 1004141
  2. Yazar: AYŞE NUR PAKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
• Bu araştırma 2024 yılında Kahramanmaraş ili Bağ alanlarında sorun olan yabancı ot türlerini ve familyalarını belirlemek amacıyla yapılacaktır. Aynı zamanda bu deneme de 9 karakter kullanılacak, 4 tekrarlı tesadüf denme planına göre kurulacaktır. Deneme parsellerine göre yabancı ot tür ve yoğunlukları hesaplanacaktır. Ayrıca deneme alanında görülen yabancı otlara karşı farklı mücadele yöntemleri kullanılarak bu yöntemlerin yabancı otlara karşı çıkış öncesi herbisit Glphosate Isoprylamin =linurun= Indaziflam (175ml/da), çıkış sonrası Quizafalop-p-tefurly, imazamox (160ml/da) herbisit olarak uygulanacaktır. Aynı zamanda makinalı ve el çapa, malç yöntemi (Buğday sapı=Bitki artıkları), Siyah plastik örtü, Kaplayacı örtü bitki olarak arpa, alev makinası, entegre yöntem ve kontrol parselleri oluşturacaktır. Bu mücadele yöntemlerinin ayrı ayrı yabancı ot yoğunluğuna ve verim miktarı üzerine etkileri araştırılacaktır. Kontrol parselleriyle mukayese yapılarak mücadele yöntemlerin etkinliği hesaplanacaktır. Bu amaçla farklı deneme parsellerinden hasat edilen üzüm numunelerinden dekar başına verim miktarı hesaplanırken aynı zamanda Karbonhidrat, Glikoz, B, C, Ca, Fe, Mg, K, Na gibi besin değerleri tespit edilecektir. Mücadele yöntemlerinin verim ve kalite üzerine etkileri de araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate weed species causing problems in vineyard areas, their families, densities, and their effects on grape yield and nutrient content. The experiment was conducted according to a randomized complete block design with seven treatments and four replications. Different weed control methods were evaluated against problematic weeds in vineyard production, including pre-emergence herbicide (25% flazasulfuron), post emergence herbicide (glyphosate isopropylamine salt), hand hoeing, integrated weed management (pre-emergence herbicide + hand hoeing + post-emergence herbicide), straw mulch and black plastic mulch applications. A total of 42 weed species belonging to 17 different families were identified in the experimental area, of which 12 were monocotyledonous and 30 were dicotyledonous. In the control plots, the very dense weed species were Sorghum halepense (L.) Pers. (12.50 weeds m⁻²), Elymus repens (L.) Gould (11.50 weeds m⁻²), Cynodon dactylon (L.) Pers. (11.40 weeds m⁻²), Sinapis arvensis L. (10.80 weeds m⁻²) and Convolvulus arvensis L. (10.00 weeds m⁻²). The most effective weed control methods in reducing weed population, in descending order, were black plastic mulch (93.82%), integrated weed management (91.64%), hand hoeing (81.94%), post-emergence glyphosate isopropylamine salt herbicide (77.91%), pre-emergence 25% flazasulfuron (75.03%) and straw mulch (12.88%). According to the statistical analysis results, the effects of the weed control methods applied in this reserach on grape yield were found to be different and significant. The highest yield was obtained with black plastic sheeting (a), followed by integrated pest management (b), then hand hoeing (c), post-emergence glyphosate isopropylamine salt herbicide (d), pre-emergence 25% Flazasulfuron (e), straw mulch (f), and the lowest yield was obtained in the control plots (g). This research demonstrated that weeds negatively affected grape nutrient composition, including sugar, glucose, sucrose, fructose, carbohydrate and energy contents.