Yerel televizyonculukta yeni medya kullanımı ve dijitaleşme
In local television new media use and digitalization
  1. Tez No: 829189
  2. Yazar: MURAT KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM VARGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesiyle insanların kullanmış oldukları iletişim araçlarında da günden güne hızlı bir değişim ve dönüşüm içine girmiştir. Fotoğraf makinasının icadıyla resim sanatın biteceğinin düşünülmesi gibi Türkiye'de ilk televizyon yayınları başladığında, sinema sektörünün biteceği düşünülmekteydi. Oysa günümüzde sinema sektöründe hiç gerileme olmadığı gibi bugün sinema sektörünün kendini yenileyerek başarılı üretimlere imza attığı görülmektedir. Yeni medyanın yaygınlaşmasıyla televizyon yayıncılığı için de benzer endişeler dile getirilse de televizyon hala ana haber alma aracı olarak sabit bir izlenme oranına sahip olduğu düşünülmekte ve birçok mekânda halen başköşe de olmaya devam etmektedir. Yeni medyanın insanlar tarafından hızla benimsenmesiyle, yeni medya geleneksel medyadan daha etkin bir duruma gelmiştir. Anadolu'nun birçok ilinde zor şart ve kısıtlı imkânlarla yayın yapan Yerel Televizyon kanalları, kullandıkları yayın sistemi ile teknolojinin gerisinde kalmıştır. Yerel televizyon kanallarının yayınlarında özellikle de teknik açıdan, iletişim ağlarında kendilerini yenileyerek bir dönüşüm içerisine girmek zorunda bırakmıştır. Bu çalışmanın amacı, günümüzde dijital yayıncılığın ve yeni medyanın, yerel televizyon kuruluşlarındaki kullanımlarını incelemek, yerel medya kuruluşlarının yeni medyayı nasıl kullanması gerektiği ve izleyici kitlesini artıran yerel televizyonların yeni medyayı nasıl kullandıkları hakkında nicel ve nitel araştırma yapmaktır. Araştırmada içerik analiz yöntemi kullanılmaktadır. Araştırma evreni RTÜK tarafından karasal yayın lisansı bulunan ve halen faaliyette olan 129 yerel televizyon medya kuruluşu olarak tespit edilmiştir. Örneklemi ise; bu kuruluşlar içerisinden, coğrafi bölgelere göre kota örnekleme yöntemi ile Türkiye'deki 7 coğrafi bölge içerisinden %10'a tekabül eden 13 kanal olarak belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre Türkiye'nin her bir coğrafi bölgesinde yayın yapan yerel medya kuruluşlarının, dijitalleşme ve sosyal medya kullanımlarının izleyiciye yayınlarını ulaştırmada olumlu katkı sağladığı görülmüştür. Dijitalleşmeye uyumlanabilen kanalların üretim ve yayın maliyetlerini düşürdüğü, görünürlük ve sürdürebilirliklerini arttırdığı tespit edilmiştir. Bunun yanında yeni medyayı aktif olarak kullanan kanalların izleyicisiyle etkileşime geçebildiği, sadece yerel değil küresel çapta yayın imkânına da ulaşabildiği görülmüştür. Yeni medya kullanan kanalların araştırmaya dâhil edilen sürede çok fazla içerik paylaşamasalar bile takipçi sayılarının paylaşılan içerik oranlarına göre çok olduğu, yıl geneli incelendiğinde yapılan yayın kalitesinin orta düzeyde ve nitelikli içerik paylaşımlarının olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the rapid development of technology, the communication tools that people use have also entered into a rapid change and transformation day by day. Just as it was thought that the art of painting would end with the invention of the camera, when the first television broadcasts began in Turkey, it was thought that the cinema industry would end. However, today, there is no regression in the cinema industry, and today it is seen that the cinema industry has renewed itself and achieved successful productions. Although similar concerns have been expressed for television broadcasting with the spread of the new media, television is still considered to be the main news tool and has a constant viewership rate, and it still continues to be the centerpiece in many venues. With the rapid adoption of new media by people, new media has become more effective than traditional media. Local TV channels broadcasting in many provinces of Anatolia with difficult conditions and limited opportunities have lagged behind the technology with the broadcast system they use. In the broadcasts of local television channels, especially in technical terms, they have been forced to enter into a transformation by renewing themselves in communication networks. The aim of this study is to examine the use of digital broadcasting and new media in local television organizations today, to conduct quantitative and qualitative research on how local media organizations should use new media and how local televisions that increase their audience use new media. Content analysis method is used in the research. The population of the research was determined by RTÜK as 129 local television media organizations that have terrestrial broadcasting licenses and are still operating. The sample is; Among these organizations, 13 channels, corresponding to 10%, out of 7 geographical regions in Turkey, were determined by quota sampling method according to geographical regions. According to the findings, it has been seen that the use of digitalization and social media by local media organizations broadcasting in each geographical region of Turkey makes a positive contribution to the delivery of their broadcasts to the audience. It has been determined that channels that can adapt to digitalization reduce production and broadcasting costs, and increase their visibility and sustainability. In addition, it has been observed that the channels that actively use the new media can interact with their viewers, and can reach not only local but also global broadcasting opportunities. Even if the channels using new media could not share much content in the period included in the research, it was concluded that the number of followers was higher than the rate of shared content, and when the year was examined in general, the broadcast quality was moderate and the content sharing was of high quality.