Asetabulum anterior kolon kırıklarında perkutan retrograd kolon vidası planlanan hastalarda kullanılan vida boyu ve vida kalınlığının üç boyutlu BT yardımı ile preoperatif belirlenmesi
Preoperative determination of screw length and screw thickness with three-dimensional CT assistance in patients which are planning percutan retrograd column screw in acetabulum anterior column fractures
- Tez No: 829197
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH DURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç:Bu çalışmamızda asetabulum anterior kolon kırıklarında perkutan retrograd fiksasyon için uygun hastalarda yerleştirilecek vidaların boy ve kalınlıklarını üç boyutlu bilgisayarlı tomografiler ile ölçmek, bu ölçümlerin cinsiyetler arasındaki farklılığını ortaya koymak amaçlandı. Ayrıca anterior kolon ramus pubik superior arasındaki açının vida kalınlığı üzerine etkisini değerlendirme amaçlandı. Gereç ve yöntem: 2016–2021 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi tıp fakültesi Hastanesi'nde pelvis bilgisayarlı tomografisi çekilen 384 pelvik patolojisi olmayan hasta geriye dönük (retrospektif) olarak incelendi. Radyolojik verileri uygun görülen 384 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların radyolojik değerlendirmesi yapılıp ramus pubik superior ve anterior kolonda uygun seviyede kesiler yapıldı. Bu kesilerden vida boyu, vida kalınlığı ölçüldü. Asetabulum anterior kolon ramus pubis superior birleşim yerindeki açılar ölçüldü. Vida gönderilme esnasında vida aksının sagital ve koronal düzlem ile yaptığı açıları ölçüldü. Bulgular: Çalışmamızda 384 hemipelvis incelendi.Çalışmaya dahil edilen hastaların 174(%45.3)'u kadın, 210(%54.7)'u erkektir. Yaş ortalaması 48.18. Kadınlarda yaş ortalaması 46.4, erkeklerde yaş ortalaması ise 49.5'ti. Kullanılacak vida çapı erkeklerde ortalama 4.38mm, kadınlarda 4 mm ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, measuring the length and thickness of the screws for percutaneous retrograde fixation in acetabulum anterior column fractures with three-dimensional computed tomography,It was aimed to reveal the difference of these measurements between the genders.In addition, it was aimed to evaluate the effect of the angle between the anterior column and ramus pubic superior on the screw thickness. Material and Method:A retrospective study of 384 patients without pelvic pathology, who underwent pelvic computed tomography at Dicle University Hospital between 2016–2021, was retrospectively analyzed.384 patients with appropriate radiological data were included in the study.After radiological evaluation of the patients, appropriate level incisions were made in the ramus pubic superior and anterior column.. Screw length and screw thickness were measured from these incisions.Angles between the acetabulum anterior column and ramus pubis superior were measured.We measured the angles of the screw axis with the sagittal and coronal planes during screw delivery. Results:In our study, 384 hemipelvis were examined.Of the patients included in the study, 174 (45.3%) were female and 210 (54.7%) were male.The average age is 48.18.