Influences of structural systems on form and space integrity of free-form buildings: An investigation through case studies
Serbest biçimli binaların yapısal sistemlerin biçim ve mekan bütünlüğü üzerine etkileri: Vaka çalışmaları yoluyla bir inceleme
- Tez No: 829232
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSU BERK HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Serbest biçimli mimari, mimari tasarımda geleneksel geometrik biçimlere meydan okuyan çağdaş bir tasarım dilidir. Temel olarak gelişmiş dijital tasarım ve üretim teknolojileriyle elde edilen karmaşık ve düzensiz şekilleri ile karakterize edilirler. Bununla birlikte, serbest biçimli binalar, düzensiz doğaları nedeniyle biçime, yapısal rasyonaliteye ve mekânsal kaliteye kıyasla daha fazla öncelik verebilir. Bu nedenle, esnekliklerinin potansiyelleri ve sınırlamaları mimari bileşenler olan yapı, biçim ve alan üzerinden araştırılmalıdır. Bu tez, serbest biçimli binaları şekillendirmek ve deneyimlemek için estetik ve yaratıcı bir araç olan yapısal sistemlerin potansiyelini araştırmaktadır. Yapısal sistemlerin, serbest biçimli binaların biçim ve mekân bütünlüğü üzerindeki etkilerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu çerçevede, seçilen on yedi öncü serbest biçimli bina, genel bir değerlendirme bölümü ile belirli yapısal, biçimsel ve mekânsal analiz içeren bir tablo raporuyla sonuçlanan derinlemesine bir analiz yoluyla araştırılır. Sonuç olarak, serbest biçimli bir yapı için tasarım sürecinin biçim ve mekân bütünlüğünün sağlanması için daha bütünleşik olması gerektiği belirlenmiştir. Dahası, bulgular, çağdaş serbest biçimli binaların, birincil ve ikincil sistemler gibi, aşırı derecede karmaşık hiyerarşik yapısal organizasyonlar içerdiğini göstermektedir. Dolayısıyla, bu tür binaların formu ve mekânsal konfigürasyonlarıyla sorunsuz bir şekilde bütünleşen yapısal sistemlerin tasarlanması, farklı bir bakış açısı ve özel tasarım bilgisi gerektirir. Bu bulgular doğrultusunda bu tez, bütünleşik bir tasarım sürecinin yapısal sistemler, bu sistemlerin hiyerarşik organizasyonları ve yanı sıra biçimsel ve mekânsal konfigürasyonları eş zamanlı olarak nasıl etkiledikleri hakkında kapsamlı bir bilgi ve anlayışla desteklenmesi gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Free-form architecture is a contemporary design language that challenges traditional geometric forms in architectural design. It is characterized by its complex and irregular shapes, which are mainly achieved through advanced digital design and fabrication technologies. However, free-form buildings may overly prioritize form over structural rationality and spatial quality because of their irregular nature. Therefore, the potentials and limitations of their flexibility need to be investigated through the architectural components, structure, form, and space. This thesis investigates the potential of structural systems which are an aesthetic and inventive medium for shaping and experiencing free-form buildings. It is intended to determine and evaluate structural systems' influences on form and space integrity of free-form buildings. With this framework, seventeen selected pioneering free-form buildings are investigated through an in-depth analysis that is resulted in a tabular report which involves specific structural, formal, and spatial analysis with a general assessment part. As a result, it has been determined that the design process for a free-form building needs to be more integrated to ensure the integrity of form and space. Moreover, the findings indicate that contemporary free-form buildings contain overly complex hierarchical structural organization, such as primary and secondary systems. Consequently, designing structural systems that seamlessly integrate with such buildings' form and spatial configurations necessitates a distinct perspective and specialized design knowledge. In line with these findings, this thesis suggests that an integrated design process should be supported by a comprehensive knowledge and understanding of structural systems, their hierarchical organization and how they simultaneously effect formal and spatial configurations.