Yer seramik atıklarının asfalt betonunun performans özelliklerine etkisi
The Effect of Ceramic Floor the Waste on he Performance Properties of Asphalt Concrete
- Tez No: 829231
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARACASU, DR. KADİR BERKHAN AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dünya nüfusunun artması, sanayi ve teknolojinin gelişmesi ham madde ihtiyacında büyük bir artışa neden olmuştur. Ham madde ihtiyacının ve kullanımının artışı ile doğal kaynaklar zamanla yetersiz kalmaya başlamıştır. Bu durumda hali hazırda bulunan atıkların azaltılması ve ham madde kaynağı olarak kullanılması konuları oldukça önem kazanmış, bu konudaki çalışmalar ve araştırmalar da hızlanmıştır. Ülkemizde de diğer ülkelerde olduğu gibi karayolu ulaşımı en çok tercih edilen ulaşım ağıdır. Karayollarında en çok kullanılan esnek üst yapı türü bitümlü sıcak karışımlardır. Bitümlü sıcak karışımlar belirli oranlarda bitüm ve ağırlıkça yaklaşık olarak %95 oranında agreganın şartname sınırları içerisinde bir araya gelmesi ile oluşur ancak maliyeti oldukça yüksektir. Ekonomik olarak ve çevresel açıdan kazanç sağlayabilmek adına bitümlü sıcak karışımlar hazırlanırken bitümde veya agregada mevcut atık ikameleri kullanılarak çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışma kapsamında yer seramik atıklarının bitümlü sıcak karışımlarda iri agrega sınıfında kullanılmasının asfalt betonu performans özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Öğütme ve eleme yöntemleri ile 9,50 mm ve 4,75 mm elek üstü malzeme haline getirilen atık yer seramiği asfalt betonu karışımına iri agrega ağırlığının %10, %20, %30 ve %40 oranında ikame edilerek numuneler hazırlanmış ve bu numunelere Marshall tasarım deneyi ve dinamik- statik sünme deneyleri uygulanmıştır. Deney sonuçları değerlendirilerek yer seramik atıklarının %20 oranında iri agrega yerine kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Böylece hem ilerleyen zamanlarda yaşanacak ham madde sıkıntısına hem de yer seramik atıklarının bertaraf edilme aşamasında yaşanan çevresel sorunlara da bir alternatif olacaktır.
Özet (Çeviri)
The increasing world population and the development of industry and technology have led to a significant increase in the demand for raw materials. In this situation, reducing existing waste and using it as a source of raw material have become very important, and studies and research in this field have accelerated. As in other countries, road transportation is the most preferred transportation network in our country. The most commonly used flexible pavement type on highways is bituminous hot mixtures. Bituminous hot mixtures are formed by a certain proportion of bitumen and approximately 95% of aggregate within the specification limits. However, their cost is quite high. In this study, the effect of using waste floor tiles as coarse aggregate in bituminous hot mixtures on asphalt concrete performance characteristics has been investigated. Samples were prepared by substituting the coarse aggregate weight by 10%, 20%, 30%, and 40% with waste floor tiles that were processed into 9.50 mm and 4.75 mm sieve material by grinding and screening methods, and Marshall design experiment and dynamic-static creep tests were performed on these samples. As a result of the evaluation of the test results, it was concluded that waste floor tiles can be used instead of 20% of coarse aggregate. Thus, it will be an alternative both to the raw material shortage that will be experienced in the future and to the environmental problems experienced in the disposal stage of waste floor tiles.