Eksojen akrolein uygulamasının Arabidopsis thaliana Ɣ-glutamil-transferaz mutantları (ggt1, ggt2, ggt4 ve ggt1/ggt2) üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of exogenous acrolein treatment pn Arabidopsis thaliana Ɣ-glutamyl-transferase mutants (ggt1, ggt2, ggt4 and ggt1/ggt2)
- Tez No: 829237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ UZİLDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bitkilerde reaktif karbonil türlerinin (RCS) oluşumu reaktif oksijen türleri (ROS) ile doğrudan ilişkilidir. Stres koşullarında ROS seviyelerinin artmasıyla birlikte membran lipitleri oksitlenmektedir. Bunun sonucunda reaktif karbonil türleri (RCS) oluşmaktadır. RCS detoksifikasyonunda beş farklı enzim görevlidir. Glutatyon ise hem indirgenmiş formu olarak hem de RCS ile konjugat oluşturarak RCS detoksifikasyonuna katkı sağlamaktadır. Ancak glutatyon bu anlamda kullanıldığında havuz boyutu giderek küçülmektedir. Glutatyon katabolizmasında yer alan ekstrasitozolik bir enzim olan gama-glutamil transferaz (GGT) enziminin izozimleri, apoplastta GGT1 ve GGT2 okside glutatyonu parçalamakta görevli iken; vakuolde GGT4 enzimi glutatyon konjugatlarını parçalayarak detoksifikasyona katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada, GGT enzimlerinin olmadığı mutantlara en toksik RCS olan akrolein dışarıdan verilerek bitkilerin bu koşullara karşı tepkisi karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The formation of reactive carbonyl species (RCS) in plants is directly related to reactive oxygen species (ROS). Membrane lipids are oxidized with the increase of ROS levels under stress conditions. As a result, reactive carbonyl species (RCS) are formed. Five different enzymes are involved in the detoxification of RCS. Glutathione, on the other hand, contributes to RCS detoxification both in its reduced form and by forming a conjugate with RCS. However, when this glutathione is used in this sense, the pool size is exhausted. While the isozymes of gamma-glutamyl transferase (GGT), an extracytosolic enzyme involved in glutathione catabolism, are responsible for breaking down oxidized glutathione in the apoplast, GGT1 and GGT2; In the vacuole, the GGT4 enzyme contributes to detoxification by breaking down the glutathione conjugates. In this study, the most toxic RCS, acrolein, was exogenously applied to mutants without GGT enzymes, and the response of plants to these conditions were investigated.