Complex interval-valued t-spherical fuzzy sets andtheir applications in multi-criteria decision making
Kompleks aralık değerli t-küresel bulanık kümelerve çok kriterli karar vermedeki uygulamaları
  1. Tez No: 829236
  2. Yazar: HUSSEIN HAMMOODI MAHMOOD AL JAFAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez altı bölümden olu¸smaktadır. 1. Bölümde, literatür incelemesi, tezin motivasyonu ve tezin literatüre katkısı sunulmu¸stur. 2. Bölümde, tez boyunca kullanılacak temel tanım ve teoremler verilir. 3. bölümde, kompleks aralık-degerli T-küresel bulanık küme ˘ (KADT-KBK) kavramı hatırlatıldı ve birle¸sim, kesi¸sim, tümleyen gibi küme teorik i¸slemleri ve KADT-KB sayıların skor ve kesinlik fonksiyonları tanımlanmı¸stır. Ayrıca iki KADT-KB sayı arasındaki aritmetik i¸slemler tanımlanmı¸s ve bu i¸slemlerle ilgili bazı sonuçlar elde edilmi¸stir. 4. Bölümde, karma¸sık aralık degerli T-küresel bulanık a ˘ gırlıklı ˘ aritmetik birle¸stirme (KADTKBAAB) operatörü ve karma¸sık aralık degerli T-küresel ˘ bulanık agırlıklı geometrik birle¸stirme (KADTKBAGB) operatörü olarak adlandırılan ˘ bazı yeni birle¸stirme operatörleri tanıtılmakta ve bazı temel özellikleri ara¸stırılmaktadır. Bölüm 5'te tanımlanan birle¸stirme operatörlerine dayalı olarak bir karar verme yöntemi geli¸stirilmi¸stir. Ayrıca önerilen yöntemin i¸sleyi¸sini göstermek için bir uygulama verilmi¸stir. Bölüm 6 da, tezin sonuçlarına ili¸skin bazı açıklamalara yer verilmi¸stir.
Özet (Çeviri)
his thesis consists of six chapters. In section 1, literature review, motivation of the thesis and contributions of the thesis in literature are presented. In section 2, the basic definitions and theorems that will be used throughout the thesis are given. In section 3, the concept of complex interval-valued T-spherical fuzzy (CIVT-SF) sets is recalled, and their set- theoretical operations such as union, intersection and complement and score and accuracy functions of CIVT-SF numbers are introduced. Also, arithmetic operations between two CIVT-SF numbers are defined and some results related to these operations are obtained. In section 4, some novel aggregation operators called complex interval-valued T-spherical fuzzy weighted arithmetic aggregation (CIVTSFWAA) operator and complex interval- valued T-spherical fuzzy weighted geometric aggregation (CIVTSFWGA) operator are introduced and some of their basic properties are investigated. In section 5, a decision- making method is developed based on defined averaging operators. Also, to show the progrees of the proposed method an application is given. In section 6, some explanations related to the results of the thesis are presented.