A Neural network based local control and targeting method for chaotik dynamics
Kaotik sistemler için yapay sinir ağı tabanlı lokal denetim ve hedefleme yöntemi
  1. Tez No: 82924
  2. Yazar: SERDAR İPLİKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR DENİZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
KAOTIK SİSTEMLER İÇİN YAPAY SINIR AĞI TABANLI LOKAL DENETİM VE HEDEFLEME YÖNTEMİ Son on yılda, kaotik dinamikler için Ott, Grebogi ve Yorke tarafından önerilen lokal denetim yöntemi (OGY yöntemi) lineer olmayan sistemler konusunda çalışan pek çok araştırmacının ilgisini çekmiştir. Bu yöntem, kabul edilebilir bir denetim performası sağlamak için kaotik dinamiklerin bazı özelliklerini kullanır. OGY yöntemi bir hedefi yani seçilmiş bir kararsız denge noktasını veya kararsız bir periyodik yörüngeyi sistemin denklemlerini gerektirmeden kararlı hale getirebilir. Literatürde bu yaklaşımın pek çok uyarlamaları mevcuttur. Denetimin lokal doğrusallaştırmaya dayanmasından dolayı bu yöntemlerin, sistemin hedef civarına gelene kadar beklemek zorunda olması onların en önemli dezavantajıdır. OGY yöntemi ve onun genişletilmiş versiyonlarına ek olarak yapay sinir ağlan da kaos denetiminde halen kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı öncelikle, sistemin denklemlerini gerektirmeden hedefi kararlı hale getirirken, sistemin hedefe ortalama erişim zamanını azaltmaktır. Sistem dmamiklerinin lokal ve yan global modellenmesi, radyal bazlı fonksiyonlan kullanan bir yapay sinir ağı ile gerçeklenmiştir. Bu yöntemle, ortalama erişim zamanında yeterli bir azalma ve istenilen hedefte doyurucu bir kararlılık elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
IV A NEURAL NETWORK BASED LOCAL CONTROL AND TARGETING METHOD FOR CHAOTIC DYNAMICS The local control method for chaotic dynamics as proposed by Ott, Grebogi and Yorke (the OGY method) has drawn the attention of many nonlinear system researchers within the last decade.This method exploits the properties of chaotic dynamics for an acceptable control performance. The OGY method can stabilize a target, i.e. a chosen unstable equilibrium point or an unstable periodic orbit, without prior knowledge about the system dynamics. In the literature there exist many extensions and modifications of this approach. The major drawback of these methods is the fact that they have to wait until the system converges to a close neighbourhood of the target because the control is based on linearization. In addition to the OGY method and its extensions, neural networks are also being utilized for chaotic control. The aim of this work is to achieve the stabilization of the target without prior knowledge about the system dynamics, while reducing the average time to reach the close neighbourhood. The local and semiglobal modelling of the dynamics is achieved using a neural network employing radial basis functions. A sufficient reduction in the reaching time and satisfactory stabilization of the desired target has been achived by this method.