Bağımlılık tedavisinde aile katılımının stigmatizasyon, algılanan sosyal destek ve tedavi motivasyonuna etkisi
The effect of family participation on stigmatization, perceived social support and treatment motivation in addiction treatment
- Tez No: 829251
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ONUR NOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma bağımlılık tedavisinde aile katılımının stigmatizasyon, algılanan sosyal destek ve tedavi motivasyonu ilişkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Araştırmamızın katılımcıları, NP İstanbul Beyin Hastanesi AMATEM servisi ve Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM)'ne başvuran madde kullanım bozukluğu tedavisi alan kişilerden oluşmaktadır. Araştırmaya 18 yaş ve üzerinde madde kullanım bozukluğu tedavisi alan 88 erkek ve 10 kadın olmak üzere toplamda 98 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılardan 57 kişinin ailesi tedaviye katılım sağlarken geriye kalan 41 kişinin ailesi tedavi sürecinde yer almamaktadır. Veri toplama aracı olarak, Kişisel Bilgi Formu, YEDAM Madde Bağımlılığı Stigmatizasyon Ölçeği(YMBSÖ) , Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBADÖ), Tedavi Motivasyon Anketi(TMA) kullanılmıştır. Çalışmada veri analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada ailenin tedaviye katılım durumunun madde bağımlısı bireylerde algılanan sosyal destek, tedavi motivasyonu, damgalamayla ilişkisi ve farklılığı test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Participants in our study consist of individuals receiving substance use disorder treatment at NP Brain Hospital's AMATEM service and Green Crescent Counseling Center (YEDAM). The study includes a total of 98 voluntary participants, 88 males and 10 females, aged 18 and above, who are receiving treatment for substance use disorder. Out of the participants, 57 individuals have family involvement in their treatment, while the remaining 41 individuals do not have their families involved in the treatment process. Data was collected using the Personal Information Form, YEDAM Substance Addiction Stigma Scale (YMBSÖ), Multidimensional Perceived Social Support Scale (ÇBADÖ), and Treatment Motivation Questionnaire (TMA). SPSS 25.0 was utilized for data analysis. The research aimed to examine the association and differences between family involvement in treatment, perceived social support, treatment motivation, and internalized stigma in individuals with substance addiction. The findings from our study have indicated that substance addiction adversely affects various essential aspects of patients' lives, such as social interactions, family and interpersonal relationships, as well as occupational and academic performance. As substance addiction becomes an increasingly significant social problem, the necessity of a multidisciplinary approach that involves not only medical treatment but also the active participation of families and society in helping individuals regulate their social lives, education, work, and family relationships cannot be denied.