COVİD-19 pandemi döneminde dahili kliniklerde çalışan hemşirelerin bakım davranışları ve empati düzeyleri arasındaki ilişki ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the relationship between the caring behaviors and the empathy levels of nurses working in internal clinics during the COVİD-19 pandemic period and the affecting factors
- Tez No: 829259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM TOPBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı COVID-19 pandemi döneminde dahili kliniklerde çalışan hemşirelerin bakım davranışları ve empati düzeyleri arasındaki ilişki ve etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Bu çalışma tanımlayıcı, ilişki arayıcı ve kesitsel olarak tasarlanmıştır. Araştırma dahili kliniklerde çalışan 152 hemşire ile yürütülmüştür. Veriler; Tanıtıcı Bilgi Formu, Bakım Davranışları Ölçeği-24 (BDÖ-24) ve Empatik Eğilim Ölçeği (EEÖ) kullanılarak toplanmıştır. Yaş ortalaması 29,34±5,43 olan hemşirelerin %71,7'si kadın, %64,5'i lisans ve üstü mezunu ve %55,3'ünün bekar olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin BDÖ-24 toplam puan ortalamasının 4,92±0,65 olduğu ve EEÖ puanın ise 70,17±9,00 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between the caring behaviors and empathy levels of nurses working in internal clinics during the COVID-19 pandemic period and the affecting factors. This study was designed as descriptive, correlational and cross-sectional. The research was conducted with 152 nurses working in internal clinics. Data were collected using Introductory Information Form, Caring Behaviors Scale-24 (CBS-24) and Empathic Tendency Scale (ETS). It was founded that 71,7% of the nurses with a mean age of 29,34±5,43 were female, 64,5% of them had a bachelor's degree or higher degrees, and 55,3% of them were single. It was determined that the nurses' total mean CBS-24 score was 4,92±0,65 and ETS score was 70,17±9,00.