Çözüm odaklı yaklaşıma dayalı verilen duygusal özyeterlilik psikoeğitim programının ergenlerin madde bağımlılığından korunma özyeterliliğine etkisi
The effect of emotional self-efficacy psychoeducation program based on solution-focused approach on adolescents' self-efficacy in preventing substance addiction
- Tez No: 829260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu araştırma, madde bağımlılığından korunma öz yeterlilik düzeyleri düşük olan ergenlere verilen çözüm odaklı yaklaşıma dayalı duygusal öz-yeterlilik temelli psikoeğitim programının etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, tek kör randomize kontrollü, deneysel tipte bir araştırmadır. Evreni, Bayburt Merkez ilçede bulunan lisede öğrenim gören ergenler oluşturmuştur. Örneklemi, deney grubuna 56, kontrol grubuna 56 olmak üzere toplam 112 lise öğrencisi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Öğrenci Tanıtım Formu”,“Ergenlerde Madde Bağımlılığından Korunma Öz Yeterlilik Ölçeği (EMBKÖÖ)”,“Duygusal Öz Yeterlilik Ölçeği (DÖYÖ)”ve“Çözüm Odaklı Düşünme Ölçeği (ÇOD)”kullanılmıştır. Deney grubuna yüz-yüze çözüm odaklı yaklaşım tekniği ile duygusal öz- yeterlilik psikoeğitim programı uygulanmıştır. Araştırma verileri, tanımlayıcı istatistikler, Ki Kare, Bağımsız Gruplar T testi, Tekrarlı Ölçümler İçin Anova ve Bonferroni testi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlarda 0.05 anlamlılık düzeyi ölçüt alınmıştır. Bulgular: Deney grubunda yer alan öğrencilerin yaş ortalamasının 15.5±0.83 olduğu, kontrol grubunda yaş ortalamasının 15.51±0.97 olduğu bulunmuştur. Deney grubunun %58.9'u erkek, kontrol grubunun ise %51.8'inin erkektir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research has been done to examine the impact of the emotional self-sufficiency-based psychoeducation program based on a solution-oriented approach to adolescents with low levels of self-sufficiency in substance abuse. Material and Method: This study is a single-blind randomized controlled experimental study. The population consisted of adolescents studying in high schools in the central district of Bayburt. The sample consisted of a total of 112 high school students, 56 in the experimental group and 56 in the control group.“Student Introduction Form”,“Adolescent Substance Abuse Prevention Self-Efficacy Scale (ASPSES)”,“Emotional Self-Efficacy Scale (ESES)”and“Solution-Focused Thinking Scale (SFT)”were used to collect the data. Emotional self-efficacy psychoeducation program with face-to-face solution-focused approach technique was applied to the experimental group. The research data were evaluated with descriptive statistics, Chi-Square, Independent Groups T-test, Anova for Repeated Measures and Bonferroni test. A significance level of 0.05 was taken as a criterion in the results obtained. Results: The mean age of the students in the experimental group was 15.5±0.83, while the mean age of the students in the control group was 15.51±0.97. While 58.9% of the experimental group was male, 51.8% of the control group was male.