İstanbul'da yaşayan 25-40 yaş arası annelerin dijital ebeveynlik farkındalığının çeşitli değişkenler ve çocukta internet bağımlılığı açısından incelenmesi
An investigation of digital parenting awareness of the 25-40 year old mothers living in İstanbul in terms of various variables and childhood internet addiction
- Tez No: 829258
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnternet kullanımının hayatın vazgeçilmez bir gereci haline geldiği bu teknoloji çağında internetin aşırı kullanımı yeni bir bağımlılık türü olarak nitelendirilebilecek internet bağımlılığına neden olmaya başlamıştır. Çocuklarda internetin aşırı kullanımı günümüz dünyasında sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Çocukların internet kullanma davranışı, ebeveynlerin dijital ebeveynlik farkındalık düzeylerinden etkilenmektedir. Bu yönüyle dijital ebeveyn farkındalığı çocukların internet kullanım davranışları açısından önem taşımaktadır. Dijital ebeveyn farkındalığı ve çocuklarda internet kullanım davranışları arasındaki ilişki sınırlı çalışılması nedeniyle literatürde araştırılması gerekli olan konular içerisinde yer almaktadır. Bu araştırmanın amacı, annelerin dijital ebeveynlik farkındalık düzeyini çeşitli değişkenler ve çocukta algılanan internet bağımlılığı açısından incelemektir. Nicel araştırma yöntemi kullanılan araştırmada İstanbul'da yaşayan 25 ile 40 yaş arası ilkokul öğrenimine devam eden çocuğa sahip 241 annenin dijital ebeveyn farkındalığı ve çocukta algılanan internet bağımlılığı arasındaki ilişki incelenmiştir ve bu ilişkinin çeşitli değişkenlere göre (ebeveynin yaşı, cinsiyeti, medeni durumu, öğrenim durumu, mesleği, sosyal medyada geçirilen süresi, çocuğunun yaşı, çocuğunun cinsiyeti ve çocuk sayısı) farklılaşıp farklılaşmadığına bakılmıştır. Araştırma bulguları doğrultusunda dijital ebeveyn farkındalığı boyutları ile çocuklarda algılanan internet bağımlılığı davranışı arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Bazı demografik özelliklerin, ebeveynlerin dijital ebeveynlik farkındalığı alt boyutlarını ve çocuklarda algılanan internet bağımlılığı düzeyini etkilediği görülmüştür. Elde edilen bulgular doğrultusunda alanyazı dikkate alınarak tartışma yapılmış, ebeveynlere ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this age of technology in which internet usage has become an indispensable tool of life, excessive internet usage has begun to lead to internet addiction, which can be considered as a new type of addiction. Excessive internet use among children is a common occurrence in today's world. Children's internet usage behavior is influenced by the level of digital parenting awareness of their parents. In this respect, digital parenting awareness is crucial in terms of children's internet usage behavior. Due to limited research on the relationship between digital parenting awareness and children's internet usage behavior, it is among the topics that need to be explored in the literature. The aim of this study is to examine the level of digital parenting awareness of mothers in relation to various variables and perceived internet addiction in children. In the study, in which the quantitative research method was used, the relationship between the digital parenting awareness of 241 mothers living in Istanbul, aged between 25 and 40, having children attending primary school, and perceived internet addiction in children was examined. It was also investigated whether this relationship varies according to various variables such as age, gender, marital status, educational status, occupation, time spent on social media, age and gender of the child, and number of children of the parent. According to the research findings, a significant relationship was found between the dimensions of digital parental awareness and perceived internet addiction behavior in children. It has been observed that some demographic characteristics affect parents' digital parenting awareness sub-dimensions and the level of perceived internet addiction in children. In line with the findings, a discussion was made taking the literature into account and suggestions were made to parents and researchers.