Diyabetik ayak yarası olan ve olmayan bireylerin ayak bakım davranışlarının, öz etkililik ve öz bakım aktivitelerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of foot care behaviors of individuals with and without diabetic foot wounds on self-efficacy and self-care activities
  1. Tez No: 829281
  2. Yazar: ELİF BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM TOPBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Diyabetik ayak hastanede yatış süresini arttıran, bireyin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bakım maliyetleri fazla olan bir komplikasyondur. Bu çalışma; diyabetik ayak yarası olan ve olmayan bireylerin ayak bakım davranışlarının özetkililik ve özbakım aktivitelerine etkisinin belirlenmesi ayrıca ayak bakım davranışlarını, özetkililik ve öz bakım aktivitelerini etkileyen sosyodemografik ve hastalığa özgü değişkenlerin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kesitsel tipte planlanan çalışma 2021-2022 tarihleri arasında 120 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler Hasta Tanılama Formu, Ayak Bakımı Davranış Ölçeği (ABDÖ), Diyabetik Ayak Bakımı Öz Etkililik Ölçeği (DABÖÖ), Diyabet Öz-Bakım Ölçeği (DÖBÖ) kullanılarak elde edilmiştir. Veriler SPSS 22 paket programına aktarılarak Kruskall Wallis H Testi, t-Testi, Mann Whitney U testi, ANOVA testi ile analiz edilmiştir. Diyabetik ayak yarası olan hastaların yaş ortalaması 65,00±10,64 olup, %80'inin erkek, %73,3'ünün evli, %70'inin ilköğretim mezunu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetic foot is a complication with high care costs, which increases the length of hospital stay and negatively affects the quality of life of individuals. This study was conducted to determine the effects of foot care behavior on self-efficacy and self-care activities of individuals with and without diabetic foot wounds, and to determine sociodemographic and disease-specific variables that affect foot care behavior, self-efficacy and self-care activities. This is a cross-sectional study and was conducted with 120 patients between 2021-2022. The data were collected with the Patient Identification Form, Foot Care Behavior Scale (FCBS), Diabetic Foot Care Self-Efficacy Scale (DFCSS), and Diabetes Self-Care Scale (DSCS). Data were transferred to SPSS 22 software and analyzed with Kruskal Wallis H Test, t-Test, Mann Whitney U test, ANOVA test. The mean age of the patients with diabetic foot wound was 65,00±10,64 years, 80% of these patiwents were male, 73,3% of them were married, and 70% of them were primary school graduates.