Perkütan koroner girişim yapılan hastalarda sanal gerçeklik gözlüğü ve buz uygulamasının femoral sheath çekimi esnasındaki ağrı düzeyine etkisi
The effect of virtual reality glasses and ice application on the level of pain during femoral sheath removal in patients undergoing percutaneous coronary intervention
- Tez No: 829286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM TOPBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Akut koroner sendromların tedavisinde etkili bir yöntem olan perkütan koroner girişim sonrasında hastaların en sık yaşadığı sorunlardan biri ağrıdır. Ağrı beşinci yaşamsal bulgu olduğu için kontrol altına alınması gereken önemli bir semptomdur. Bu çalışmanın amacı; sanal gerçeklik ve buz uygulamasının femoral sheath çekimine bağlı ağrı düzeyine etkisinin ve sanal gerçeklik ile buz uygulaması arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığının belirlenmesidir. Randomize kontrollü deneysel tipte tasarlanan bu çalışmanın evrenini Temmuz 2021-Kasım 2022 tarihleri arasında çalışmanın yürütüldüğü hastanede perkütan koroner girişim yapılan tüm hastalar, örneklemini ise G-power analizine göre dahil edilme kriterlerine uyan toplam 108 hasta oluşturmuştur. Veriler; Hasta Tanılama Formu, Sayısal Derecelendirme Ölçeği ve Yaşam Bulgusu Takip Formu, Sanal Gerçeklik Gözlüğü Uygulaması Hasta Deneyim Formu ve Buz Uygulamasına İlişkin Hasta Deneyim Formu kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 23 paket programı kullanılarak Kruskall Wallis H Testi, t-Testi, Mann Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi ile test edilmiştir. Sheath çekimi esnasında gruplar arasında ağrı puanlarına göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmıştır (p0,05). Sonuç olarak femoral sheath çekimine bağlı ağrının giderilmesinde sanal gerçeklik uygulamasının anlamlı etkisi olduğu belirlenmiştir. Femoral sheath çekimine bağlı ağrının giderilmesinde sanal gerçeklik uygulamasının kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Patients may experience pain after percutaneous coronary intervention, which is an effective method in the treatment of acute coronary syndromes frequently encountered in the clinic. Since pain is the fifth vital sign, it should be taken under control and appropriate nursing interventions should be planned. The aim of this study is to determine the effect of virtual reality glasses on the level of pain due to femoral sheath removal and to determine whether there is a significant difference between the glasses and ice application. The population of this randomized controlled experimental type study consisted of all patients who underwent percutaneous coronary intervention in the hospital where the study was conducted between July 2021 and November 2022, and the sample consisted of 108 patients who met the inclusion criteria according to G-power analysis. The data were collected using the Patient Diagnosis Form, Numerical Rating Scale and Vital Sign Follow-up Form, Virtual Reality Glasses Application Patient Experience Form and Ice Application Patient Experience Form. The data were transferred to the SPSS 23 package program and tested by Kruskall Wallis H Test, t-Test, Mann Whitney U test and one-way analysis of variance. There was a statistically significant difference among the groups in terms of pain scores during Sheath removal (p0.05). As a result, it was determined that virtual reality application was effective in relieving pain due to femoral sheath removal. It is recommended to use virtual reality application to relieve pain due to femoral sheath removal.