Intrusion detection system using deep neural network based on the ant colony optimization method
Karınca kolonisi optimizasyon yöntemine dayalı derin sinir ağlarını kullanarak saldırı tespit sistemi
- Tez No: 829300
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
In this thesis, the ant colony optimization method based on the deep learning used for the intrusion detection system. The features of the intrusion are not accurate and the number of the features are high. For this reason, the features number need to reduce and find the best features. The ant colony is the robust method to reduce the features number. In order to analyze the results, we compared them using both the Decision tree approach and the Ensemble method. The CNN method yielded the highest sensitivity and recall scores, they are 92.44% and 95.55%, respectively. The best results were obtained using this method. The proposed method achieves the highest percentages for Specificity, Accuracy, and Precision, with respective values of 99.44%, 95.56%, and 98.33%. The F1 Score also achieves the highest value, with values of 97.58%.
Özet (Çeviri)
Bu tezde, karınca kolonisi optimizasyonu için kullanılan derin öğrenmeye dayalı saldırı tespit sistemi. İzinsiz girişin özellikleri doğru değil ve sayısı özellikler yüksektir. Bu nedenle özellik sayısını azaltmak ve en iyisini bulmak gerekir. özellikler. Karınca kolonisi, özellik sayısını azaltmak için sağlam bir yöntemdir. İçin sonuçları analiz ettikten sonra, hem Karar ağacı yaklaşımını hem de Topluluk yöntemi. CNN yöntemi en yüksek duyarlılığı ve hatırlama puanlarını vermiştir. sırasıyla %92,44 ve %95,55'tir. En iyi sonuçlar bu yöntemle elde edilmiştir. bu önerilen yöntem Özgüllük, Doğruluk ve Kesinlik için en yüksek yüzdeleri elde eder, sırasıyla %99,44, %95,56 ve %98,33 değerleri ile. F1 Puanı aynı zamanda en yüksek değer, %97,58 değerleri ile.