Data management system in IoTs using deep learning technique
  1. Tez No: 700312
  2. Yazar: AMER BENAROUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde siber saldırılar meydana gelmekte ve siber saldırıların çeşitliliği, boyutu ve yoğunluğu artmaktadır. Bu tezde, Nesnelerin İnterneti'ndeki Saldırı tespit sisteminin tahmini için LSTM yöntemine dayalı derin öğrenme sinir ağı kullanılmıştır. Sonuçların değerlendirilmesi için Duyarlılık, Özgüllük, Doğruluk, Kesinlik, Geri Çağırma ve F1 Skoru ile sonuçları kullandık. Seçilen öznitelikler kullanılarak bir sınıflandırma metodolojisi önerilmiştir. Sonuç olarak önerilen model 41 özellik kullanılarak kullanılarak ortalama %92,94 doğruluk elde edilmiştir. Ayrıca CNN yönteminden elde edilen Duyarlılık ve Geri Çağırma için en iyi sonuç sırasıyla %94.30 ve %94.30'dur. Özgüllük, Doğruluk, Kesinlik ve F1 Skoru için Ensemble yöntemi en yüksek yüzdeye sahiptir ve sırasıyla %99.47, %93.43, %99.86 ve %95.75'e sahiptir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, cyberattacks occurring and the variety, size and intensity of cyberattacks are increasing. In this thesis, the deep learning neural network based on the LSTM method is used to the prediction of the Intrusion detection system in the Internet of Things. For evaluation of the results, we used the results with Sensitivity, Specificity, Accuracy, Precision, Recall, and F1 Score. Using the selected features, a classification methodology is proposed. As a result, an average accuracy of 92.94% was achieved by using the proposed model with 41 features. Also, the best result for the Sensitivity and Recall obtained from the CNN method and is 94.30% and 94.30% respectively. For Specificity, Accuracy, Precision, and F1 Score, the Ensemble method has the highest percentage and it has 99.47%, 93.43%, 99.86%, and 95.75% respectively.