Yargıtay kararları ışığında takasdef'inin incelenmesi
Examination of exchange in the light of Supreme Court decisions
  1. Tez No: 829337
  2. Yazar: HACER DEMİRÖZ AYRANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
“Yargıtay Kararları Işığında Takas Def'inin İncelenmesi”konulu bu tez, İstanbul Aydın Üniversitesi Özel Hukuk Anabilim Dalı'nda yüksek lisans tezi olarak hazırlanmış olup, Tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde takas kavramı, takasın şartları ve sonuçları ile takasın ileri sürülmesi anlatılmıştır. İkinci bölümde, yargılama öncesinde ve dava sırasında ileri sürülen takasın hukukî niteliği hakkındaki görüşlere Yargıtay kararları ışığında değinilerek takasın dava sırasında ileri sürülebileceği durumlar ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Tezin son bölümünde ise, icra takibinde, iflas takibinde ve konkordatoda olmak üzere takip hukukunda takas ayrıntılı olarak incelenmiş, ilamsız ve ilamlı icra takiplerinde borçlunun takasa dayanarak açabileceği davalar ve borçlunun bahse konu her bir yargılamadatakasa yönelik iddiasını nasıl ispat etmesi gerektiği kıyaslama yolu ile gösterilmiştir. Çalışmamızda takasın dava öncesinde ve yargılama sırasında ileri sürülmesinin hukukî niteliğinin itiraz mı def'i mi olduğu, takasın davada hangi yollar ile ileri sürülebileceği doktrin ve Yargıtay kararları ışığında tartışılmış, takip hukukunda takasa hangi durumlarda başvurulabileceği anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Examination of the Exchange Defendant in the Light of Supreme Court Decisions”, was prepared as a master's thesis in Istanbul Aydın University, Department of Private Law, and consists of three main parts. In the first part of the thesis, the concept of exchange, the terms and consequences of exchanges and the argument of exchange are explained.In the second part, the views on the legal characteristic of the exchange, which were put forward before the trial and during the trial, are addressed in the light of the Supreme Court decisions, and the situations in which exchange can be claimed during the trial are explained in detail.In the last part of the thesis, exchange in enforcement law, including in execution proceedings, bankruptcy proceedings and concordat, has been examined in detail, the cases that the debtor can file based on the exchange in execution proceedings without a verdict and with a verdict, and how he should prove his claim for exchange in each of the aforementioned proceedings is shown by way of comparison.