Oreksin-saporin ile indüklenen semptohipokampal nörodejenerasyonun sensorimotor geçitleme ve uzun dönem bellek üzerine etkileri
Investigation of the effects of orexin-saporin-inducedseptohippocampal neurodegeneration on sensorimotor gatingand long-term memory
- Tez No: 829338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Patoloji, Psikoloji, Neurology, Pathology, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Alzheimer Hastalığı, zamanla şiddeti artan, farklı beyin bölgelerinde ve farklı nöron tiplerinde nöral fonksiyon bozuklukları ve nörodejenerasyonun görüldüğü nörodejeneratif bir patoloji gösterir. Alzheimer hastalığında eşlik eden uyku sorunları demansın şiddeti ile ilişkilidir. Gündüz aşırı uyku ve gece uyku bölünmesi AH'de sık görülen semptomlardır ancak bu sorunların etiyolojisi henüz net olarak açıklanamamıştır. Bazal ön beyindeki nörofibriler dejenerasyonun, ön beyindeki kolinerjik nöron fonksiyon bozukluğunun ve kolinerjik girdi kaybına yol açan nöral ölümün birincil nedeni olduğu ileri sürülmektedir. Kolinerjik hipotezin vurguladığı gibi hipokampusa kolinerjik projeksiyon, çeşitli nörotransmiter sistemleri, yani uyku/uyanıklık döngülerinin düzenlenmesinde önemli bir nörotransmitter olan oreksin salgılayan lateral hipotalamik nöronlar tarafından modüle edilir. Ayrıca yaşla birlikte oreksin düzeylerinin azaldığı ve fizyolojik yaşlanmaya paralel olarak oreksinerjik sistem aktivitesinin de zayıfladığı bilinmektedir. Literatürdeki bilgiler ışığında septohipokampal nöronların AH etiyolojisinde ve Ön Uyaran Aracılı İnhibisyon yanıtının sinir ağında önemli bir role sahip olabileceği görülmektedir. Bu çalışmada septal nöron kaybı incelenerek uzun süreli hafıza değişiklikleri ile ÖUAİ yanıtı arasındaki ilişki araştırılmıştır. AH çalışmaları hipokampustaki nöron kayıplarına odaklanmış, bazal ön beyindeki nöral kayıpları inceleyen çalışmalarda oreksinerjik sistemin rolü arka planda kalmıştır. Bu tez çalışmasında yapılan analizler sonucu yapılan her iki lezyon grubunda da benzer şekilde kısa ve uzun dönem bellek hatalarının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu ve yem keşif hareketinin azaldığı ortaya konmuştur. Bu durum medyal septal bölgesinde AH'da dejenere olduğu bilinen ACh nöronlarını regüle eden OX nöronlarının elimine edilmesinin de AH benzeri sonuçlar ortaya koyduğunu ve septohipokampal nöronların AH etiyolojisinde ve ÖUAİ nöral ağında önemli bir rolü olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's Disease, displays a neurodegenerative pathology, where the severity increases over time, and neural dysfunction and neurodegeneration is observed in different brain regions and different types of neurons. Comorbid sleep problems in Alzheimer's disease correlate with the severity of dementia. Excessive daytime sleep and sleep fragmentation at night are common symptoms in Alzheimer's disease, however, the etiology of these problems is yet to be clearly explained. The neurofibrillary degeneration at the basal forebrain is suggested as the primary reason for the forebrain cholinergic neuron dysfunction and neural death leading to loss of cholinergic inputs. Cholinergic projection to the hippocampus, as emphasized by the cholinergic hypothesis, is modulated by several neurotransmitter systems, i.e., the lateral hypothalamic neurons that release orexin, a key neurotransmitter in regulating sleep/wakefulness cycles. It is also known that orexin levels decrease with age and the orexinergic system activity attenuates in parallel to physiological aging. In light of the information in the literature, it is seen that septohippocampal neurons may have an important role in the etiology of Alzheimer's disease and in the neural network of prepulse Inhibition response. In this study, septal neuron loss is examined and the relationship between longterm memory changes and PPI response is investigated. Alzheimer's disease studies have focused on neuronal losses in the hippocampus, and the role of the orexinergic system remained in the background in the studies examining neural losses in the basal forebrain. As a result of the analyzes made in this thesis study, it was revealed that short and long term memory errors were similarly higher in both lesion groups compared to the control group and the foraging movement decreased. This shows that the elimination of orexin neurons in the medial septal region, which regulates acetylcholine neurons, which are known to degenerate in Alzheimer's disease, also produces Alzheimer's Disease-like results and that septohippocampal neurons may have an important role in the etiology of Alzheimer's Disease and in the neural network of Prepulse Inhibition.