Yargıtay kararları ışığında Türk İş Hukukunda ibra sözleşmesi
Remission at Turkish Labour Law by the supreme court decisions
- Tez No: 120562
- Danışmanlar: PROF. DR. E. TUNCAY KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
128 ÖZET Çalışmamızın konusunu oluşturan İbra, taraflar arasındaki hak ve borçları sona erdirir. Bu özelliğinden dolayı ibra işçi-işveren ilişkilerinde de sıkça uygulanmaktadır. Yasalarımızda mevcut olmamasına rağmen ibra Türk Hukuk doktrininde borcu sona erdiren sebep olarak kabul edilmektedir. Borçlar Hukuku anlamında ibra ile alacaklı alacak haklarından vazgeçerek de borcu sona erdirebilmektedir. Ancak İş Hukukunda işçi işveren ilişkileri açısından alacaklı olan işçinin alacağından vazgeçerek, bunu hizmet gördüğü işverenine hibe etmesi kabul edilemez. Zira işçinin çalışmasının karşılığı olan ücret ve sair eklentilerini, tazminatlarını nakden alması anayasal bir hak olarak işçiye tanınarak anayasal güvence altına alınmıştır. Bu nedenle biz İş Hukukunda ibrayı sadece işverenin işçiye olan söz konusu borcunu ödediğini ispatlayan bir hukuki işlem olarak kabul etmekteyiz. Uygulamada henüz işçinin hakları ödenmeden ibra sözleşmesi imzalatıldığı için sorunlar ortaya çıkmakta ve bu hususta yasal düzenleme de mevcut olmadığından yargı kararları uygulamaya ışık tutmaktadır. Yargıtay da geçmiş yıllardan günümüze kadar çelişkili kararlar vermektedir. Yargıtay'ın ibra sözleşmesinde yazılı olan miktar veya alacağın alınıp alınmadığını araştırmadan ibra sözleşmesine geçerlilik tanınmaması gerektiği yönündeki kararlarına karşın ; işçinin söz konusu alacağı aldığını beyan ettiği ibra belgesinin dikkate alınması gerektiğini belirten kararları da vardır. Yargıtay'ca da belirtildiği üzere doğmamış hakkın ibrası mümkün olmadığından ancak hizmet sözleşmesinin sona ermesinden sonra yapılan ibra sözleşmesi geçerlilik kazanacaktır.
Özet (Çeviri)
129 ABSTRACT Remission, which is the subject of our study, terminates the rights and debts between parties. Because of this characteristic remission is frequently applied in employer-employee relationships. Even though it is not present in our laws, remission is accepted as a cause that concludes debt in Turkish Law doctrine. In the context of Law of Obligations, creditor can terminate debt by renouncing his claims via remission Nevertheless, in Labor Laws in view of employer-employee relationships, it is not acceptable that an employee donates his claims to the employer which he serves. Because it is under the guarantee of constitution that an employee receives the payment and additions, separation pays in cash as a constitutional right. Therefore, in Labor Laws we accept remission only as a law procedure which proves that an employer has paid his debt to an employee. In application, since before the payment of employees fares remission contracts are signed, problems are encountered and because there are no legal regulations in this area judgement decisions offer solutions in practice. The Supreme Court has made contradictory decisions in the post up to date. Despite there are decisions of the Supreme Court that the remission contract should not be accepted valid before investigating whether the amount or claim written in remission contract has been given; there are also decisions that a remission document declaring that an employee has received his claims should be taken into account. As it is stated by Supreme Court also, only a remission contract which is made after the completion of service contract would be valid since it is not possible for remission to be made before the claim has occurred. ^a^sff^