Romantik ilişkilerdeki partnerlerin kırılgan narsisizm düzeyleri ile çatışmaların çözümüne yaklaşımları arasındaki ilişkide ebeveyn kabul-red algılarının düzenleyici rolünün incelenmesi
Investigation of the regulatory role of parental acceptance-rejection perceptions in the relationship between partners in romantic relationships' vulnerable narcissism levels and their revised conflict tactics
  1. Tez No: 829347
  2. Yazar: AYŞENAZ ATAACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bireylerin kurdukları ilk yakın ilişki doğumun hemen ardından başlamaktadır ve kişi o andan itibaren doğası gereği yakın ilişkiler kurmayı ve sürdürmeyi hedeflemektedir. Birincil bakım veren ile başlayan bu ilişki ikincil bakım veren ve ardından diğer kişiler de eklenerek sürdürülmeye devam etmektedir. Kurulan ilk ilişkiden itibaren bireyin kurduğu tüm ilişkilerin birbirleriyle döngü oluşturduğu ve kişilik özellikleri üzerindeki etkileri çeşitli kuramcılar tarafından kanıtlanmaktadır ve tartışılmaktadır. Bu çalışmada romantik ilişkilerdeki partnerlerin kırılgan narsisizm düzeyleri ile çatışmaların çözümüne yaklaşımları arasındaki ilişkiyi açıklamak ve bu kişilerin çocukluklarında anne ve babaları tarafından kabul-redde dair algılarının bu ilişkideki düzenleyici rolünü saptamak amaçlanmıştır. Yapılan literatür taramasında, özellikle ebeveyn kabul-red algıları ve flört şiddetine yönelik çeşitli araştırmalar yapılmasına karşılık, kırılgan narsisizme yönelik araştırmaların azınlıkta olması göz önünde bulundurularak; bu çalışmanın hem klinik alanda yardımcı olması hem de literatüre katkı sağlaması öngörülmektedir. Araştırmanın evreni, 18 yaşından büyük erişkinlerden oluşmaktadır. Çalışmada romantik ilişkilerde ortaya çıkan çatışmaların çözümüne yaklaşımın ölçülmesi nedeniyle çalışmanın örneklemini; evli olan, çalışmanın gerçekleştiği süreçte romantik bir ilişki içerisinde bulunan veya güncel romantik bir ilişki içerisinde bulunmaması durumunda geçmişte en az bir romantik ilişkisi olan 191 kadın, 196 erkek olmak üzere 387 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma sürecinde Aydınlatıcı Onam Formu katılımcılara çalışma hakkında bilgi vermek, Kişisel Bilgi Formu ise katılımcılara yönelik demografik bilgi toplamak adına kullanılmıştır. Katılımcılarda kırılgan narsisizm düzeyinin ölçülmesi adına Kırılgan Narsisizm Ölçeği (KNÖ); flört şiddetinin saptanmasına yönelik Çatışmaların Çözümüne Yaklaşım Ölçeği (CTS-2) ve yetişkin bireylerin çocuklukta anne babalarıyla olan ilişkilerini algılama biçimini ölçmek adına Yetişkin Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği (EKRÖ) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler doğrultusunda, bireylerin kırılgan narsisistik kişilik özellikleri ile çatışmaları uzlaşma yoluyla çözüme kavuşturma arasındaki ilişkide anne tarafından ihmal/kayıtsızık algısının düzenleyici rolü olduğu saptanmıştır. Bulgular, bireylerin çocuklukta maruz kaldıkları soğuk ve reddedici ebeveyn ilişkileri sonucunda uzun vadeli sonuçlarının gözlemlenmesi adına önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The first close relationship that individuals establish starts right after birth, and from that moment on, the individual aims to establish and maintain close relationships by nature. This relationship, that starts with the primary caregiver, continues by adding the secondary caregivers and then other people. The relationships established by the individual since the first relationship that form a cycle with each other and their effects on personality traits have been proven and discussed by various theorists. In this study, it was aimed to explain the relationship between individuals' vulnerable narcissism levels and their revised conflict tactics, and to determine the moderator role of these individuals' perceptions of acceptance-rejection by their parents in their childhood in this relationship. In the literature review, although there are various studies on perceived parental acceptance-rejection and dating violence, considering the minority of studies on vulnerable narcissism; it is anticipated that this study will both help in the clinical field and contribute to the literature. The population of the research consists of adults over the age of 18. The sample of the study, since the approach to the resolution of conflicts in romantic relationships was measured in the study; It consists of 387 voluntary participants, 191 women and 196 men, who were married, were in a romantic relationship at the time of the study, or had at least one romantic relationship in the past if they are not in a current romantic relationship. In the research process, the Informative Consent Form was used to inform the participants about the study, and the Personal Information Form was used to obtain demographic information about the participants. Hypersensitive Narcissism Scale (HSNS) to measure the vulnerable narcissism level of the participants; The Reised Conflict Tactics Scale (CTS-2) was used to measure dating violence, and the Adult Parental Acceptance - Rejection Questionnaire Short Form (Adult PARQ – Short Form) was used to measure the adult individuals' perception of their childhood relationships with their parents. In line with the findings obtained from the research, it was determined that the perception of neglect/indifference by the mother had a moderating role in the relationship between individuals' vulnerable narcissistic personality traits and resolving conflicts through reconciliation. The findings are important for observing the long-term consequences of rejecting parental relationships that individuals are exposed to in childhood.