أَهَميَّةُ الاختِباراتِ في تَنميّةِ مَهارةِ الكِتابةِ في اللُّغةِ العَرَبيَّةِ لَدى النَّاطِقين بِغَيرِها
Anadili Arapça olmayanların Arapça yazma becerisini geliştirmede sınavların önemi
  1. Tez No: 829346
  2. Yazar: SHEFAA HAMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ERGÜL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırmamızda, ana dili Arapça olmayan öğrencilerin yazma becerisinin geliştirilmesinde sınavların önemine bir ışık tutmaya çalıştık. Çünkü sınav eğitim sürecinin gerçekliğini anlamak, sorunlarını tartışmak, gelişmesi ve hedeflerinin gerçekleşmesi için gerekli planları yapmak üzere eğitim sürecine başından sonuna kadar dahil edilmesi gereken düzeltme, değişiklik ve eğitim aracıdır. Çalışmanın problemini teşkil eden temel meseleler şunlardır: a) Sınavları, öğrencinin bir çalışma süreci sonunda onun başarısına ya da başarısızlığına hükmeden bir araç olarak gören geleneksel anlayış. b) Modern sınav yöntemlerinden istifade etmeme. c) Bu modern yöntemlerin dil öğretiminde, özellikle öğrencilerin zayıf olduğu ve zorluk çektiği yazma becerisinin geliştirilmesinde kullanılmaması.Öğrencilerin karşılaştıkları söz konusu zorluklar ve yazma becerilerini geliştiren yöntem ve araçlar üzerinde durulması zorunlu hale gelmiş bir konudur. İşte bu durum bizim araştırmamızın ana fikrini oluşturmaktadır. Çalışmamızda, söz konusu problemin çözülmesi için modern sınav çeşitleri ve yazma becerilerinin geliştirilmesinde bunlardan nasıl faydalanılacağına değindik. Çalışmamızda, bu hedefe ulaşabilmek için açıklayıcı bir yöntem benimsedik. Bu nedenle birinci bölümde yazma becerisinin tanımı öğrencilerin bu konuda yaygın olarak yaptıkları ve tekrarladıkları hatalar, bunların sebepleri ve nasıl düzeltileceği konularını inceledik. Daha sonra ikinci bölümü dil sınavları, bunların önemi, gelişim aşamaları ve türleri konularına tahsis ettik. Son bölümde ise sınav sorularının hazırlanma aşamaları, sınav türleri, modern sınav yöntemleri ve bu yöntemler aracılığıyla yazma becerilerinin nasıl geliştirileceği konularını inceledik. Çalışmamızı; araştırma boyunca ulaştığımız sonuçları, sınav sorularının yapısı ve hazırlanması için yaptığımız önerileri ve genel olarak Arapça dil sınavlarının, özel olarak ise yazma sınavlarının geliştirilmesi için yaptığımız tavsiyeleri içeren bir sonuç bölümüyle bitirdik.
Özet (Çeviri)
The current research seeks to highlight the importance of tests in developing Arabic writing skills for non-Arabic speakers as a means of revision, modification, and teaching that must accompany the educational process from its beginning to its end in order to understand its reality, discuss its problems and draw the necessary lines for its development and achievement of its goals. The research problem is represented in the traditional view of exams as a means of judging the learner about success and failure at the end of his studies, and not benefiting from modern exams and employing them in developing the education process, especially the writing skill in which students suffer from a great weakness. It was necessary to think about the ways and means that address these difficulties and develop the student's writing, so the idea of this research came. In order to address this problem, the types of modern tests and how to benefit from them in developing writing skills were discussed. The research followed the descriptive approach until it achieved this goal, so it started in its first chapter defining the writing skill and its common and frequent errors among students, its causes, and how to treat them, then devoted its second chapter to talking about language tests, their importance, stages of development and types, and in its last chapter it dealt with methods of writing skill tests in addition to the stages in which In it, exam questions are prepared, passing through their types, and ending with modern methods of exams and how to develop writing skills through them. The research concluded with the results of the research, and expectations for the results of applying theoretical proposals to build and prepare test questions. In addition to recommendations for the development of tests of Arabic as a foreign language in general, and writing in particular.