20. yüzyılda bilgisayar temelli grafik tasarımın afiş çalışmalarında illüstrasyona etkisi
The effect of computer based graphic design on illustration in poster design in the 20th century
  1. Tez No: 829348
  2. Yazar: ALAA A. A. ELEYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR TUĞÇE YELKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bilgisayar ve internetin tasarım çalışmalarında birer yardımcı unsur haline gelmesiyle özellikle afiş tasarımları yeni bir boyut kazanmıştır. Bilgisayar temelli tasarım çalışmalarında afişlerde illüstrasyon kullanımı yaygınlaşmış ve afişlerde yer alan illüstrasyonlarda etkili tasarımlar ortaya çıkmıştır. Gelişen bilgisayar teknolojisinin afiş tasarımına ve afişlerde yer alan illüstrasyonlara etkisi bu çalışmada içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmada, internet ve bilgisayarın 20. yüzyılın sonlarında afiş tasarımına etkisi ele alınarak, bilgisayar temelli afiş tasarımlarında illüstrasyonun nasıl devrim yarattığı konusuna dikkat çekilmek istenmiştir. Çalışma, afiş tasarımının nasıl geliştiğini ve illüstrasyon kullanımının eski zamanlardan günümüze nasıl evrildiğini ortaya çıkarmıştır. Bu gelişimin genel olarak tasarım konusuna, özellikle illüstrasyonlu afiş tasarımına olan etkisi vurgulanmıştır. Araştırmada özellikle 1990 dönemine odaklanılmıştır. Bunun nedeni ise bu dönemde afiş tasarımının gelişimine en çok katkı sağlayan Illustrator ve Photoshop gibi tasarım programlarının ortaya çıkması ve kullanılmaya başlanmasıdır. Çalışmada, illüstrasyon ve afiş tasarımındaki gelişmeler tarihsel süreç içinde ele alınıp, illüstrasyonun afiş tasarımındaki yeri vurgulanmıştır. Sonuç olarak içerik analizi yöntemi ile incelenen afişlerde teknoloji ve illüstrasyonun birleşimi, afiş tasarımını yeni bir boyuta taşıyarak olanaklarını genişletmiştir. Dijital çağda izleyicilerde yankı uyandıran etkili tasarımların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Çalışma ile afiş tasarımının evrimi ve illüstrasyonun bu dinamik alandaki kalıcı önemi daha derinlemesine anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the computer and internet becoming an auxiliary element in design studies, especially poster designs have gained a new dimension. In computer-based design studies, the use of illustration in posters has become widespread, and practical designs have emerged in the illustrations on posters. In this study, the effects of developing computer technology on poster design and illustrations on posters are analyzed by content analysis method. In the study, the effect of the internet and computers on poster design in the late 20th century was discussed and it was aimed to draw attention to how illustration revolutionized computer-based poster designs. The study has revealed how poster design has developed and how the use of illustration has evolved from ancient times to the present. The effect of this development on design in general and on illustrated poster design in particular is emphasized. The research, especially the period of 1990 was focused. The reason for this is the emergence and use of design programs such as Illustrator and Photoshop, which contributed the most to the development of poster design in this period. In the study, the developments in illustration and poster design are discussed in the historical process and the place of illustration in poster design is emphasized. As a result, the combination of technology and illustration in the posters analyzed by the content analysis method has taken poster design to a new dimension and expanded its possibilities. It has led to the emergence of effective designs that resonate with the audience in the digital age. The study provides a deeper understanding of the evolution of poster design and the permanent importance of illustration in this dynamic field.