Türk televizyon kanallarında yayınlanan sinema filmlerinin uğradıkları kesintiler sonucunda yitirdikleri
Losses of cinema movies airing on Turkish television channels as a result of interruptions
- Tez No: 829377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL AYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk televizyon kanallarında yayınlanan sinema filmlerinin, film süresinin yayın akışına ve yayın saatlerinin gerekliliği olarak ilgili yaş gruplarına uyarlanması ve dahası kanal öz yapısı gereği, filmlerde yer alan ideolojik unsurların kesintiye uğraması sonucu yitirdiği anlamların incelenmesi, film anlam ve bütünlüğünün ciddi kayıplara uğrayıp uğramadığının tartışılması, uğruyor ise çözüm önerileri getirilmesi olarak planlanmıştır. Sinema filmlerinin uğradığı kesintiler sonucu ortaya çıkabilecek olumsuzlukların, izleyici, film yapımcısı, film yönetmeni, reklam verenler ve televizyon kanalı için sonuçları ve çözümleri tartışılacaktır. Konuya yaklaşım ve yanıtları aranacak sorular aşağıdaki bölümler halinde incelenecektir. Öncelikle Türk televizyon kanallarında yayınlanan sinema filmlerinden örneklem seçilecek, bu filmler sinemada yayınlandıkları hali ile kıyaslanarak, uğradıkları tüm kesintiler tespit edilecektir. Bu kesintilerin oluşmasına sebep olan, yayın saati, yaş kriterleri, televizyon kanalının ideolojik yapısı, yayın akışı gereği süre sınırlandırılması gibi nedenler ortaya çıkarılacaktır. Devamında bu kesintilerin filmin genel anlam bütünlüğünü bozup bozmadığı, varsa subliminal, metafor ve alt metinsel mesajlarını yitirip yitirmediği belirlenecektir. Bu ve benzeri olumsuz durumların, film yayını sırasında yer alan reklam kesinti sıklığı, süresi, izleyici kitle ile ilgisi de dikkate alınarak, izleyici üzerindeki etkileri ortaya çıkarılacaktır. Bu durum ekonomik yönü ile incelendiğinde reklam verenler, televizyon kanalları ve film yapımcıları açısından ciddi önem oluşturmaktadır. Kültürel olarak incelendiğinde ise filmlerin yapım amaçlarından bazılarını kaybederek izleyiciye katacağı kültürel etkisinden mahrum kalacağı endişesi, ciddi olarak üzerinde durulması gereken bir konudur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is about the cinema films which are broadcasted on Turkish television channels, accourding to the broadcast stream, the relevant age groups as a necessity of broadcasting hours and moreover to examine the meanings lost as a result of the interruption of the ideological elements in the films, due to the channel's core structure, to cause serious losses of the meaning and integrity of the film. As a discussion of whether it causes serious losses of the meaning or not, and if it does, it is planned to propose solutions. The consequences and solutions for the viewrs, film producers, film directors, advertisers and television channels of the negativities that may arise as a result of the cuts in the motion pictures will be discussed. The approach to the subject and the questions to be answered will be examined in the following sections below. First of all, a sample group will be selected from the movies those broadcasted on Turkish television channels, these movies will be compared with the state they were broadcast in the cinema and all the cuts they have suffered will be determined. The reasons that cause these interruptions, such as the age criteria of the broadcast time, the ideological structure of the television channel, the time limitation due to the broadcast flow will be revealed. Afterwards, it will be determined whether these cuts break the overall meaning of the film and whether it loses its subliminal, metaphorical and subtextual messages, if any. The effects of these and similar negative situations on theaudience will be revealed by taking into accoun the frequency and duration of the advertisement interruptions during the film broadcast, and their relevance to the audience. When this situation is examined from the economic aspect, it is of seriousimportance for advertisers, television channels and film producers.