Televizyon kanallarının Türk sineması üzerindeki teknik ve yapısal etkileri
The Technical and structural influences of the television channels on the Turkish cinema
  1. Tez No: 43013
  2. Yazar: H. SERDAR DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. SAMİ ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
137 Bu tezin amacı, televizyonun Türk Sineması üzerine etkilerinin yapısal ve tekno lojik olarak incelenmesidir. Günümüzde Tv teknolojisi artık kıtalar arası iletişim yasalarını oluşturmuştur, her ülke kendi kültür değerlerini korumakla sorumludur. Bu kültür etkileşiminde televizyonun yaygınlığını lehimize kullanmaya çalışmalıyız. Türkiye'de 1989 yılında Star-1 ilk özel Tv kanalı olarak yayına başlar. Ardından başka kanallar da açılır. Yurt çapındaki yayınların yanı sıra bölgesel ve yerel televizyon kanallarıyla bu artış sürer. Yayınlarda yasal birdüzenleme yoktur. Şiddet, pornografinin ağır bastığı filmler, ticari kazanç sağlama amacı taşıyan yarışma ve eğlence programları ağırlıktadır. Türk toplumu, yirmi yıldır devlet kontrolünde sürdürülmüş Tv kültürü ardından yaşanan bu olaylara hazırlıksız yakalanmıştır. En çok zararı da eğitim çağındaki çocuklar ve gençler görür. Kanal sayısının artmasının en olumlu yönü, çok seslilik, seçme özgürlüğü, ulusal ve uluslararası kültür farklarının tanınması, eski Türk Sineması örneklerinin yeni kuşakla ra ulaştırılması ve yerli yapımların sayıca artmasıdır. Özel televizyonlarla Türk Sineması ilişkisi iki temel boyutta gelişir. Bunlar eski filmlerin tekrar Tv'de gösterimi ve yerli film veya Tv dizisi yapımı şeklindedir. Televizyon da film gösteriminden, yalnızca film sahibi yapımcılar (prodüktörler) kazanç sağlamıştır. Fakat bu maddi kazanç tekrar sinemaya dönmemiştir. Özel Tv'ler Türk Sineması yönet men ve yapımcılarına yaptırdıkları filmler veya dizilerde rating (seyredilme oranı) kaygısı taşımaktadır. Tv teknolojisinin Türk Sinemasına en önemli etkisi, filmlerin Tv yayınına hazırlan ması aşamasında ortaya çıkmıştır. Filmin Tv yayınında yer alabilmesi için, optik görüntü nün elektronik haline dönüştürülmesi yani telesine yapılması gereklidir. Günümüzde Türkiye'de modern telesine cihazlarıyla çalışan kuruluşlar vardır. Bunun yanında bazı fir malar, yalnızca ekonomik çıkar sağlamak amacı ile modern teknolojiden uzak cihazlarla çalışmaktadır. Bu şartlarda işlem gören sinema filmi fiziksel zarar görmektedir. Oysa bazı filmlerin kullanılabilir tek kopyası vardır. Ayrıca filmlerin yapılıdğı dönemin ve ülkenin kül tür mirası olduğu düşünülürse bu zararın boyutları daha iyi anlaşılır.
Özet (Çeviri)
138 - SUMMARY The purpose of this research, is to examine technically and structural the influence of the television on the Turkish movies. Today Tv technology has formed the communications laws, between continents. Every country is responsible of it is own cultural values we must profit of Tv broadcasting to influence these cultural values for our own good. At 1990, Star-1 had been the only private channel in Turkey. Later on, other channels have been on the run. Besides this, broadcasting throughout the country with regional and local films the increasing is going on. There is no legal regulation the films which had intense pornography and terror in them and also the competition, and entertainment shows that are usually done for the sole purpose of commercial interest are widely predominant. For twenty years Turkish society has been caught to these casting without preparation. Children under age still at school and the very young are damaged by it. But, the increasing of channels is a benefit, because there are a lot to choose. It is also useful to spread national and international culture. Local productions, are made and they are quite numerous. Young generation able to watch with former examples of the Turkish movies. The connection with the private televisions and the Turkish movies, is on conflict on two basic areas. These are old movies been broadcasted again. Or the making of serials from these films. From those televisions shows, only the movie owners and the producers have gained money. But this financialy gain has not returned to the movie industry. This is why, well, known actors prefer to be seen in porno or arabasque productions. The most effective influence of Tv technology on Turkish movies, is seen on the movies preparation. Because, for the movie to be set in Tv broadcasting the optical image must be transformed to electronical image, which means it must be made telecine. Today, in Turkey there are organisations which are working with telecine modern apparatus. But some firms to ensure economic benefits, are using apparatus which are not up date and far from moderns technology. Movies worked underthese conditions have physical damage. However some movies have only one copy for usage. Beside, if one thinks of the time when these films were made and their being the legasy of the country culture, then it is easier to understand how great this damage had been.