The Effect of preparation and reaction conditions on the activity of noble metal reducible oxide catalyst
Hazırlama ve reaksiyon koşullarının asil-meatal-indirgenebilir-oksit karalizörlerinin etkinliğine etkisi
  1. Tez No: 82938
  2. Yazar: GÖZDEM KILAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP İLSEN ÖNSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
VI ÖZET Hazırlama ve reaksiyon değişkenlerinin bir asil-metal-indirgenebilir-oksit (NMRO) katalizörü olan Y-AI2O3 destekli Pt/SnCh katalizörünün fiziksel özellikleri ve düşük sıcaklık karbon monoksit oksidasyonundaki etkinliğine etkileri incelendi. Hazırlama değişkenleri olarak Pt ve SnÛ2 miktarı, Pt/Sn oram ve indirgenme sıcaklığı, reaksiyon değişkenleri olarak CO/O2 molar beslenme oram, reaksiyon sıcaklığı ve reaksiyon zamanı çalışıldı. Olası bir reaksiyon mekanizması önermek amacıyla %lPt/%6Sn02/Aİ203 (ağırlık) katalizörü kullanılarak bir ön kinetik analiz yapıldı. Pt miktarı %l-2 (ağırlık) ve SnÛ2 miktarı %4-12 (ağırlık) aralığında olan beş katalizör örneği hazırlandı ve incelendi. Katalizör örnekleri, reaksiyon öncesi CO-He gaz karışımı akışında 498K sıcaklığında reaktörde indirgendiler. N2 adsoplanma tekniği ile toplam yüzey alanları ölçüldü. Yüksek indirgenme sıcaklığının (673K), boşluk zamanının (5-25 mg.min/mL) ve CO/02 molar beslenme oranının (0.5-2) CO oksidasyonu etkinliğine etkileri için %lPt/%6Sn02/Aİ203 (ağırlık) katalizörü kullanılarak incelendi. Katalitik etkinlik deneyleri sürekli akışlı mikroreaktör sisteminde 50-1 50°C (323-423K) sıcaklık aralığında ve atmosfer basıncında gerçekleştirildi. Kinetik deneylerde %lPt/%6Sn02/Aİ203 (ağırlık) katalizörü kullanılırken, reaksiyon sıcaklığının etkisi %lPt/%6Sn02/Aİ203 (ağırlık) ve %lPt/%4Sn02/Aİ203 (ağırlık) katalizörleri üzerinde incelendi. CO oksidasyonunun CO/O2 oranının 1/1 ve boşluk zamanının 15 mg.min/mL eşit olduğu 498K sıcaklığında CO gazı ile indirgenmiş olan %lPt/%6Sn02/Aİ203 (ağırlık) katalizörü üzerinde daha yüksek CO dönüşme değerleri verdiği saptandı. Kinetik çalışma ve etkinlik deneylerinin sonuçlan Pt ve Sn02 arasında sinerj istik etkileşimler olduğunu ve bu etkileşimlerin düşük sıcaklıklarda etkinliği artırdığım gösterdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effects of preparation and reaction parameters on the physical properties and low temperature CO oxidation activity of y-Al203 supported Pt/SnCh, a NMRO catalyst were investigated. Pt and SnC«2 content, Pt/Sn atomic ratio and reduction temperature were the preparation parameters while CO/O2 molar feed ratio, reaction temperature and space time were the reaction variables studied. A preliminary kinetic analysis was also conducted over the lwt%Pt/6wt%Sn02/Aİ203 catalyst in order to propose a plausible reaction mechanism. Five catalyst samples with different Pt (1-2 wt%) and SnC«2 (4-12 wt%) contents were prepared and tested. The samples were reduced in situ under the flow of a CO-He mixture at 498K before the reaction experiments. Total surface areas were measured using N2 adsorption. The lwt%/6wt%Sn02/Aİ203 catalyst was used in testing the effects of higher reduction temperature (673K), space time (5-25 mg.min/mL) and CO/O2 molar ratio (0.5-2) in the feed on the CO oxidation activity. The catalytic activity tests were conducted in a microreactor flow system at atmospheric pressure in the 50-1 50°C (323-423K) range. The effect of reaction temperature was studied using lwt%Pt/4wt%Sn02/Aİ203 and lwt%Pt/6wt%Sn02/Aİ203 catalysts, while the kinetic experiments were carried out on 1 wt%Pt/6wt%Sn02/Al203. CO oxidation with a CO/O2 of 1/1 and W/F of 15 mg.min/mL over lwt%Pt/6Sn02/Aİ203 catalyst reduced at 498K by CO gave higher CO conversion values. The kinetic study and the activity results show the presence of synergistic interactions between Pt and Sn02 that enhance the activity of the catalyst even at lower temperatures.