Trt Arabia, Al-Hadath ve Al-Alam haber kanallarının Yemen'deki savaşa yaklaşımı
The effect of reporting tendencies of Trt Arabi, Al-Hadath and Al-Alam Channels on War Events in Yemen
  1. Tez No: 829406
  2. Yazar: DANAEIN SALEH ABDO MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Haber bültenleri üzerinden, TRT Arabi, Al-Hadath ve Al-Alam kanallarının haber yayın eğilimlerinin Yemen'deki savaş olaylarına etkisi incelenen çalışmada,“TRT Arabi, Al-Hadath ve Al-Alam kanallarının haber yayın eğilimlerinin Yemen'deki savaş olaylarına etkisi nedir?”sorusuna cevap aranmıştır. Teorik kısımda, bölgesel ve uluslararası rolünün Yemen'deki çatışmayla ilişkisine ek olarak, savaşın patlak vermesinin nedenleri ve geçtiği zaman aşamalarından bahseden üç bölüm ele alınmıştır. Çalışmada, ayrıca TRT Arabi, Al-Hadath ve Al-Alam kanalları hakkında kısa bir giriş niteliğinde bilgi verilmiş, haberciliğin türlerine, biçimlerine ve aşamalarına da değinilmiştir. Çalışmanın son ve pratik kısmında araştırmacı, incelenen mecralarda yer alan haber bültenlerini biçim ve içerik açısından incelemeye tabi tutulmuştur. Çalışma Al-Hadath ve Al-Alam kaallarında savaş olaylarını ele alan tek bir bakış açısına sahip olmasının yanı sıra, uydu kanallarındaki haber yayınlarının belirtilen zaman diliminde Yemen'deki savaşa büyük önem vermediğini göstermektedir. Çalışma Yemen'de habercilikte objektifliğin olmadığını ortaya koymaktadır. Ancak TRT Arabi kanalının Yemen'deki savaş olaylarını, çatışmanın taraflarının bakış açılarını benimsemeden tarafsız bir şekilde ele aldığını göstermiştir. İncelenen uydu kanalları; halkın duygularının ve Yemen'deki savaşa ilişkin birçok dosyanın gündeme gelmesine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The effect of the news broadcasting tendencies of TRT Arabi, Al-Hadath and Al-Alam channels on the war events in Yemen was investigated through the news bulletins. why? In addition to the theoretical side, its regional and international role and its relation to the conflict in Yemen, the researcher discussed three chapters that talk about the reasons for the outbreak of the war and the time stages it went through, while the researcher also provides a brief introduction about TRT Arabi channels, Al-Hadath and Al-Alam. also touched upon the scope, types, forms and stages of the news. In the last and practical part of the study, the researcher examined the news bulletins in the examined media in terms of form and content. The study shows that the news broadcasts on satellite channels did not attach great importance to the war in Yemen in the specified time frame, as well as the absence of another viewpoint covering the events of the war on Al-Hadath and Al-Alam channels. The study, which revealed the lack of objectivity in Yemen, on the contrary, showed that the TRT Arabic channel covered the war events in Yemen in an impartial way without adopting the perspectives of the parties to the conflict. Examined satellite channels contributed to the public's feelings and to the emergence of many files related to the war in Yemen.