Arkadaşlık ilişkilerinde kalıp yargılar ölçeği'nin genç yetişkin örnekleminde güvenirlik ve geçerliliğinin test edilmesi
Testing the reliability and validity of the stereotypes in friendship scale in a young adult sample
  1. Tez No: 829407
  2. Yazar: GÖNÜL BERRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA ALPARSLAN ÖZÇEKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÜNER ALGAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA NEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada“Arkadaşlık İlişkilerinde Kalıp Yargılar Ölçeği'nin”genç yetişkin örnekleminde güvenirlik ve geçerliliğinin test edilmesi amaçlanmıştır.“Arkadaşlık ilişkilerinde Kalıp Yargılar Ölçeği'nin”genç yetişkin örnekleminde güvenirlik ve geçerliliğinin test edilmesi amacıyla yapılan bu araştırma nicel verilere dayalı keşfedici ilişkisel tarama modellerinde tasarlanmıştır. Araştırmanın evreni ,18-30 yaş arası genç yetişkinlerden oluşmaktadır. Evren ise örneklemde yer alan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 365 bireyden oluşmaktadır. Araştırmada örneklem sayısı yapılacak olan faktör analizi göz önünde bulundurularak ölçek madde sayısının 10 katı şeklinde belirlenmiştir. Arkadaşlık ilişkilerinde kalıp yargılar ölçeğinin 16 maddesi olduğu için 10 katı 160 birey olarak bulunmuştur. Yapılan araştırmada imkan dahilinde olduğu için 365 bireye ulaşılmıştır. Yapılan analizler sonucunda“Arkadaşlık İlişkileri Kalıp yargılar Ölçeği”genç yetişkinler örnekleminde 10 madde ve 3 alt boyutlu bir yapı elde edilmiştir. Elde edilen bu yapının yapı geçerliliği olduğu tespit edilirken uyum geçerliliği için yapılan“Arkadaşlık İlişkilerinde İlgili Kalıp yargılar Ölçeği”ile“Romantik ilişkilerde Kalıp Yargılar Ölçeği”arasında anlamlı ilişki olmadığı ve uyum geçerliliğinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to test the reliability and validity of the Stereotypes in Friendship Scale in a young adult sample. This research, which was conducted to test the reliability and validity of the Stereotypes in Friendship Scale in a young adult sample, was designed in exploratory relational screening models based on quantitative data. The population of the research consists of young adults between the ages of 18-30. The universe consists of 365 individuals included in the sample and volunteering to participate in the research. In the study, the number of samples was determined as 10 times the number of items in the scale, taking into account the factor analysis to be made. Since the scale of stereotypes in friendship relations has 16 items, it was found to be 160 individuals with 10 times. In the research, 365 individuals were reached as it was possible. As a result of the analyzes made, 10 items and 3 sub-dimensions were obtained in the sample of young adults in the Friendship Relations Stereotypes Scale. While it was determined that this structure had construct validity, it was determined that there was no significant relationship between the Stereotypes Related to Friendship Relations Scale and the Stereotypes in Romantic Relationships Scale, which was used for concordance validity, and that there was no concordance validity.