Kentsel ısı adaları ile kentsel yeşil alanlar etkileşiminin peyzaj ekolojisi açısından değerlendirilmesi: Rize Botanik (Ziraat Çay Bahçesi) Parkı örneği
The evaluation of the interaction of urban heat islands andurban green areas in terms of landscape ecology: the case of Rize Botanik (Ziraat Çay Bahçesi) Park
- Tez No: 829429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERDEM ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Arazi üzerinde insan odaklı plansız kullanım yoğunluğu mikro ölçekte yerelde ve kentlerde, makro ölçekte ülke ve küresel düzeyde etkisini birçok alanda hissedilir derecede göstermektedir. Bu etkiler arasında oldukça güncel bir olgu olan iklim değişikliği yer almaktadır. Özellikle günümüzde iklim değişikliğinin kentler üzerinde oluşturduğu başlıca göstergeler arasında“Kentsel Isı Adası”etkisi yer almaktadır. Bu çalışmada, Rize ili geneli kentsel ısı adasının varlığından oluşan sıcaklık değişimlerinin ortaya konması ve çözüm önerilerini belirlemek amacıyla Rize kent merkezinde yer alan Rize Ziraat Botanik Parkı çalışma alanı olarak seçilmiştir. Rize ili geneli 2012–2022 yılları boyunca yıllık ve aylık yağış ve sıcaklık değişimi meteorolojiden alınan verilere göre kentsel sıcaklık değişimleri; minimum ortalama sıcaklık, maksimum ortalama sıcaklık ve ortalama sıcaklık değerlerine dayalı olarak tespit edilmiş ve değişimler iklim değişim standartlarıyla karşılaştırılmıştır. Bununla birlikte leke, koridor-matris yöntemi ile kentin geçirimli ve geçirimsiz yüzey sıcaklık değişim alanları ve ısı adası etkisi Landsat 8 uydu görüntüleri kullanılarak CBS ile harita tabanlı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The intensity of human-oriented unplanned use on the land shows its impact in many areas at micro scale locally and in cities, at macro scale at country and global level. Among these effects is climate change, which is a very current phenomenon. Especially today,“Urban Heat Island”effect is among the main indicators created by climate change on cities. In this study, Rize Agricultural Botanical Park, located in the city center of Rize, was chosen as the study area in order to reveal the temperature changes caused by the existence of the urban heat island throughout the province of Rize and to determine the solution proposals. Annual and monthly precipitation and temperature changes in Rize according to the data obtained from meteorology during the years 2012–2022; the minimum average temperature, the maximum average temperature and the average temperature were determined based on the values and the changes were compared with the climate change standards. In addition, the patch was determined on a map-based basis with GIS using the corridor-matrix method, the permeable and impermeable surface temperature change areas of the city and the heat island effect using Landsat 8 satellite images.