Trans-sindesmotik fiksasyon için anatomik olarak güvenli vida yerleşim yeri ve aksının belirlenmesi
Determination of anatomical safe screw location and axis for transsyndesmotic fixation
  1. Tez No: 829428
  2. Yazar: VOLKAN İĞDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TUNA KARAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma ile primer amacımız, trans-sindesmotik fiksasyon esnasında, landmarklar kullanarak anatomik olarak en güvenli implant yerleşim yerini tespit etmektir. İkincil olarak da arteria fibularis ramus perforans'ın interosseoz seyrini, fibula üzerinde izdüşümünü elde edebilecek şekilde detaylı olarak ortaya koymak istedik. Ayrıca ligamentum tibiofibulare anterius'un beslenmesinden sorumlu arterleri de belirlemeyi amaçladık. Çalışmaya 11.01.2021- 21.12.2022 tarihleri arasında disseke edilen 11 kadavra ve 10 adet ampütasyon materyaline ait toplam 32 ayak bileği dahil edildi. Ayrıca 129 adet tibia kuru kemik spesmeni üzerinde de ölçümler yapıldı. Diseksiyon materyallerinin cinsiyet, yaş, taraf gibi demografik verileri, tibia uzunluğu ile fibula uzunluğu ve çapı kaydedildi. Arteria fibularis ramus perforans'ın; interosseoz alandaki uzunluğu, çapı, seyir açısı ölçüldü. Ayrıca Arteria fibularis ramus perforans'ın başlangıç ve bitiş noktalarının tibianın facies articularis inferior'unun orta noktası ve malleolis lateralis'in en distal noktasına uzaklığı kaydedildi. Tibia kuru kemik spesmenleri üzerinde tibia uzunluğu, tibiofibuler temas alanı ve tibiofibuler reses ölçümleri yapıldı. İstatistiksel analizler için SPSS versiyon 21 yazılımı kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen fikse kadavra ve amputasyon materyallerinin yaş ortalaması 53,75±18,13 yıl idi. Materyallerin 15 (%46,9) tanesi kadın, 17 (%53,1) tanesi erkek cinsiyete aitti. Arteria fibularis ramus perforans'ın interosseöz alandaki uzunluğunun ortalaması 27,64 ±5,50 mm, çapı 1,83 ±0,32 mm, seyir açısı 32,09±4,95o idi. Ayak bileği disseksiyonu ölçümleri neticesinde arteria fibularis ramus perforans'ın interosseoz alandaki uzunluğu ile tibia ve fibula uzunluğu arasında korelasyon tespit ettik (p = 0.006, p = 0.002, sırasıyla). Yine arteria fibularis ramus perforans'ın arteria fibularis'den dallandığı noktanın tibia'nın facies articularis inferior'unun orta noktasına uzaklığı ile tibia ve fibula uzunluğu arasında da korelasyon tespit ettik (p = 0.035, p = 0.012, sırasıyla). Ligamentum tibiofibulare anterius'un arteriyel beslenmesi 18 (%56,2) örnekte sadece arteria fibularis ramus perforans tarafından sağlanırken, 14 (%43,8) örnekte arteria fibularis ramus perforans ile birlikte arteria malleolaris anterior lateralis tarafından sağlanmaktaydı. Tibia kuru kemik spesmenlerinin 73 (%56,5) tanesi sağ, 56 (%43,5) tanesi sol tarafa aitti. Tibia kuru kemik spesmeni ölçümlerinde de tibia uzunluğu ile hem Tibiofibuler temas alanı yüksekliği hem de Tibiofibuler reses yüksekliği arasında da korelasyon tespit ettik (p = 0.000, p = 0.005, sırasıyla). Aralarında korelasyon tespit ettiğimiz parametreleri de regresyon analizi yaparak birbirleri ile formulize ettik. Sonuç olarak bu formuller ile proksimalde arteria fibularis ramus perforans'ın interosseoz seyrini belirledik. Yine distalde tibiofibuler temas alanı ve tibiofibuler reses'in tibia'nın facies articularis inferior'undan ne kadar proksimalde olduğunu ortaya koyduk. Bu sayede trans-sindesmotik fiksasyon esnasında bu anatomik yapılara zarar vermeyecek en güvenli alanı belirleyebildik.
Özet (Çeviri)
Our primary aim with this study was to determine the anatomically safest implant placement area using landmarks during trans-syndesmotic fixation. Secondly, we wanted to reveal the interosseous course of perforating branch of fibular artery in detail so that its projection on the fibula can be obtained. We also aimed to identify the arteries responsible for feeding the anterior tibiofibular ligament. A total of 32 ankles belonging to 11 cadavers and 10 amputation materials dissected between 11.01.2021 and 21.12.2022 were included in the study. In addition, measurements were made on 129 tibia dry bone specimens. Demographic data of the dissection materials such as gender, age, side; and tibia length, and fibula length and diameter were recorded. The length, diameter, course angle of the perforating branch of fibular artery in the interosseous area were measured. In addition, the distance of the starting and ending points of the perforating branch of fibular artery to the midpoint of the inferior articular face of the tibia and the most distal point of the malleolis lateralis were recorded. Tibia length, tibiofibular contact area and tibiofibular recess measurements were made on tibia dry bone specimens. SPSS version 21 software was used for statistical analysis. The mean age of the fixed cadaver and amputation materials included in the study was 53.75±18.13 years. Fifteen (46.9%) of the materials were female and 17 (53.1%) were male. The mean length of perforating branch of fibular artery in the interosseous area was 27.64 ± 5.50 mm, its diameter was 1.83 ± 0.32 mm, and the course angle was 32.09 ± 4.95o. As a result of ankle dissection measurements, we found a correlation between the length of the perforating branch of fibular artery in the interosseous area and the length of the tibia and fibula (p = 0.006, p = 0.002, respectively). We also found a correlation between the distance of the branching point of the perforating branch of fibular artery from the fibular artery to the midpoint of the inferior articular face of the tibia and the length of the tibia and fibula (p = 0.035, p = 0.012, respectively). Arterial nutrition of the anterior tibiofibular ligament was provided by perforating branch of fibular artery alone in 18 (56.2%) specimens, while was provided in 14 (43.8%) specimens by lateral anterior malleolar artery together with perforating branch of fibular artery. Of the tibia dry bone specimens, 73 (56.5%) belonged to the right side and 56 (43.5%) belonged to the left side. We found a correlation between tibia length and both Tibiofibular contact zone height and Tibiofibular recess height in tibia dry bone specimen measurements (p = 0.000, p = 0.005, respectively). We also formulated the parameters that we found correlation with each other by performing regression analysis. As a result, we determined the interosseous course of the perforating branch of fibular artery proximally with these formulas. Again, we revealed how heigh the tibiofibular contact zone and the tibiofibular recess extend from the inferior articular face of the tibia in the distal. In this way, we were able to identify the safest area that would not damage these anatomical structures during trans-syndesmotic fixation.