VLSI implementation of a secure communication system current mode chaotic circuits
Güvenli bir haberleşme sisteminin akım modunda kaotik devreler kullanılarak VLSI tasarımının gerçekleştirilmesi
- Tez No: 82949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Analog devre tasarımında genelde gerilim domeni işaret işleme yöntemleri kullanılmıştır. Ancak analog devrelerde sıkça kullanılan tranzistör benzeri elemanlar aslında akım çıkışlı elemanlardır ve bunları akım modunda kullandığımızda, analog devreler için önemli olan bant genişliğini verimli bir şekilde kullanabilmekteyiz. Ayrıca tümleşik devre tasarımında dikkate alman temel unsur olan güç harcama ve yer açısından akım modu büyük avantajlar getirmektedir. Düşük akımlarla işaret işleme olanağı olduğu için güç harcama da o ölçüde az olacaktır. Az akım gerektirmesi daha küçük W/L oranı yani daha az yer demektir. Güvenlik, devrelerin kaotik darvamslanyla elde edilmektedir ve haberleşme kaotik davranan iki devrenin birbiri ile senkronize olmasi ile gerçeklenmektedir. Kaotik haberleşme işaretin karıştırılarak anlaşılmamasına benzer bir tarzda güvenlik sağlamaktadır. Bu tarz bir sistemin VLSI tasarımı olarak gerçeklenmesi, akım ya da voltaj modunda benzer haberleşme sistemlerinin daha ufak gerçeklenebilirliği sonucunu getirmektedir. Akım modunda çalışan devrelerin avantajları ve tasarımda dikkat edilmesi gereken parametreler temel bloklar anlatılırken incelenecek ve kaotik akım modu haberleşme sisteminde örneklendirilecektir. Bu sayede taşınabilir analog haberleşme cihazları örneğin cep telefonu mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Analogue IC(Integrated Circuit) design is historically seen as a voltage dominated form of signal processing. In fact, the analogue devices that are often used (e.g. transistors) are current output devices, so we can utilize them up to their limits in bandwidth which is one of the important issues in analogue circuits. Current mode design has recently started appearing in the literature. The advantages are very important in IC design. The most important issues are low power consumption and less space which are the key considerations in VLSI(Very Large Scale Integration). Because of working with quite low currents the power consumption is impressively low. Low current also means small W/L ratios so that less space is needed. Security is obtained by chaotic behavior of circuits that the communication is based on synchronizing two chaotic circuits. Such a system brings security to analog communication like a scramble type processing. The VLSI implementation can make this type of communication systems smaller. The advantages and design parameters of current mode circuits will be examined with the basic building blocks and it will be applied on a chaotic current mode communication system. This means that even portable devices for analog communication like pocket phones can be possible in the marketplace.