Gender representation in television advertising and stereotypes on women in advertisements
Cinsiyet temsilciliğinin televizyon reklamlarında ve reklamlardaki kadınlar üzerindeki stereotipler
  1. Tez No: 829543
  2. Yazar: BEYZA ÜÇKALELER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE KİREZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Televizyon reklamlarında, birçok diğer özelliğin yanı sıra insanlar cinsiyet özellikleriyle görünürler. Biyolojik ve toplumsal cinsiyetin görsel tasarımlarda kullanım şekli, mevcut kültürel ve sosyal özelliklere göre değişiklik gösterir. Toplumun kadınlara ve kadınlığa dayattığı ev yaşamının merkezi olma, annelik, arkadaşlık, ev işleri, güzellik ve cinsellik gibi özellikler, son yıllarda değişmekte ve bu değişim görsel tasarım alanında da kendini hissettirmektedir. Kadınların toplumda yeni varoluş biçimleri, görsel tasarım kültüründe de yansımakta ve bazen tasarım kültürü tarafından tanımlanan cinsiyet rolleri topluma yayılmaktadır. Bu çalışma, değişen tutumlara odaklanarak tasarım kültüründe kadın cinsiyetinin tasvirini incelemektedir. Özellikle temizlik ürünleri, mobilya, yiyecek ve kişisel bakım ürünleri reklamlarında geleneksel ve değişen kadın imajlarını analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In addition to many other features, people appear in television advertisements with their gender characteristics. The way in which biological and social gender is used in visual designs varies according to the existing cultural and social characteristics. The characteristics of being the focus of domestic life, motherhood, companionship, housework, beauty and sexuality, which society imposes on women and femininity, have been changing in recent years, and this change also makes itself felt in the field of visual design. The new forms of existence of women in the society are also reflected in the visual design culture, and sometimes the gender roles defined by the design culture spread to the society. This study examines the portrayal of women's gender in design culture, focusing on changing attitudes. It specifically analyzes traditional and evolving female images in advertisements for cleaning products, furniture, food, and personal care products.