WEB based simulation game for quality management system
Kalite yönetim sistemi için WEB tabanlı benzetim oyunu
  1. Tez No: 82959
  2. Yazar: AND ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Günümüzün rekabetin yüksek olduğu küresel pazarlarında, hayatta kalabilmek için kalite odaklı bir yaklaşım kaçınılmazdır. Kalite ile ilgili konularda bilincin, motivasyonun ve özverinin artırılabilmesi için, şirketlerde, kuruluşlarda ve nihayet toplumun bütününde toplam kalite yönetimi (TKY) konusunda eğitim şarttır. Bu çalışma, toplam kalite yönetimi için web tabanlı bir benzetim oyunu geliştirmek üzere yapılmıştır. Ana amaç, yöneticilerin TKY konusundaki düşünce modellerini zenginleştirmektir. Bu yönetim oyununun iskeleti oluşturulurken,“Malcolm Baldrige National Quality Award”Performans Mükelliği Kriterleri ve“The European Quality Award”Modeli'nden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In today's highly competitive global markets, quality mind set is essential for survival. In order to increase management awareness, motivation and commitment in quality related issues, effective training in total quality management (TQM) is crucial at all levels of business companies, institutions and ultimately for the society as a whole. This study is undertaken to develop a Web-based simulation game for total quality management. The primary objective is to enrich the managers' mental models about TQM practice. The components of Malcolm Baldrige National Quality Award Criteria for Performance Excellence and The European Quality Award Model have been influential in structuring the conceptual framework for this management game.