A study on protein and DNA analysis by capillary electrophoresis
Kapiler elektroforez ile protein ve DNA analizi
  1. Tez No: 82962
  2. Yazar: ASUMAN NEVRA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KUTLU ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bazı proteinler için bir kapiler elektroforez metodu geliştirmek amacıyla, sığır albumini, insan serum proteinleri, Taql, EcoRİ, Pstl restriksiyon enzimleri ve polimeraz zincir reaksiyonlanyla amplifiye edilmiş DNA kısımlan silika kapiler kolonlarda analiz edildi. Lineer poliakrilamid içeren tampon çözeltiyle dinamik kaplama ve jel dolu kapiler kolonlar kullanılan jel elektroforez metotları, 491 ve 488 baz çiftine sahip kistik fibroz taşıyıcısı Türk hastalardan alınmış DNA parçalarını ayrıştırmak için kullanıldı. Değişik tampon çözeltileri, kolon boyutları, dedektör dalga boyu, polarite, voltaj, örnek injeksiyon modu ve miktarının analitik parametreler üzerindeki etkileri incelendi. Hızlı ve verimli ayrıştırma için mümkün olan en yüksek voltajda çalışmanın ve proteinler için en uygun dalga boyunun 214 nm olduğu gözlendi. Kısa kolon kullanımı erken protein çıkışma, daha az bant genişlemesine ve dar piklere sebep oldu. TBE tampon çözelti sisteminin restriksiyon enzimleri için uygun olmadığı bulundu. Serum proteinleri içinse Dolnik çözeltisinin kullanımının verimli olduğu görüldü. DNA kısımlarının incelenmesinde, dinamik kaplama metodunun optimizasyonu veya lineer poliakrilamidle statik kaplama metodunun geliştirilmesine karar verildi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this research was to establish a method for the analysis of several proteins and DNA using capillary electrophoresis. Bovine serum albumin, human serum proteins and some restriction enzymes namely Taql, EcoRl, Pstl were analysed by capillary zone electrophoresis in fused silica capillary columns. Entangled solution capillary electrophoresis by applying dynamic coating with the use of a run buffer containing non- cross linked polyacrylamide and capillary gel electrophoresis in polyacrylamide gel-filled columns were performed for the separation of the 491 bp and 488 bp PCR amplified DNA fragments from Turkish cystic fibrosis carriers. The effect of various parameters such as the use of different buffer systems, capillary dimensions, detector wavelengths, polarity modes, applied voltage, sample injection modes and sample loading amounts on the analytical parameters were evaluated. The optimum wavelength for the detection of proteins was 214 nm. Highest voltages possible should be used for the fastest and most efficient separation. The use of a shorter capillary column resulted in faster migration, less zone broadening and narrower peaks. The TBE buffer used for the analysis of restriction enzymes was found to be not suitable while the most appropriate buffer system for the analysis of human serum proteins was Dolnik's buffer. For the analysis of DNA fragments, optimization of the dynamic coating procedure or static coating of the capillary column with linear polyacrylamide should be developed.