Testing the decision rules frequently used in system dynamics models
Dinamik sistem modellerinde kullanılan karar kurallarının sınanması
- Tez No: 82963
- Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET Dinamik sistem modellerinde karar verme süreçleri karar formülasyonlan ile temsil edilirler. Modelleyici, karar vericinin kafasından neler geçtiğini bilemediğinden, karar formülasyonlarının geçerliliğinin kanıtlanması önemli, ancak zor bir sorundur. Bu çalışmanın amacı, temel karar/politika kurallarını dinamik karar verme modellerinde gözden geçirmek, her kuralın akılcılığını ve tutarlılığını değerlendirmek ve son olarak bu kuralların geçerliliğini etkileşimli bir oyunda değişik deneklerin performansları ile karşılaştırarak ampirik olarak sınamaktır. Bu amaçla, bir stok-yönetim modeli/oyunu kurulmuştur. Deneyler, üç faktörün karar verme davranışı üzerindeki etkilerini sınamak üzere tasarlanmıştır:“İki farklı müşteri talep eğrisi,”“olanaklı küçük karar aralığı,”“sipariş gecikmelerinin temsili.”İlk olarak sistem dinamiği modellerinde sıklıkla kullanılan doğrusal“Çıpalama ve Düzeltme”kuralı sınanmıştır. Çıpalama ve Düzeltme kuralı, siparişler sürekli olarak verildiğinde denekleri uygun bir biçimde taklit edebilmektedir. Fakat kesikli gecikmelerle, çoğu denek aralıklarla emirler vererek büyük dalgalanmalara neden olmaktadırlar. Deneklerin kesintili/aralıklı sipariş verme davranışlarını temsil edebilmek için, standart envanter kontrol kuralları da tezin bu aşamasında sınanmıştır. Son olarak ise, çeşitli doğrusal olmayan“Çıpala-Düzelt”formülasyonlan denenmiştir. Bunlar, üçüncü dereceli“Çıpala-Düzelt,”“Değişken Düzeltme Katsayısı”,“Doğrusal Olmayan Beklenti Düzeltmesi”kurallarıdır. Bu kurallar, doğrusal kuralların başarısız olduğu kesintili/aralıklı sipariş verme durumlarını daha başarılı olarak temsil etmektedirler.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In System Dynamics models, decision-making is represented in terms of decision rules. Confirming the adequacy of decision rules used in System Dynamics models is very important, yet a difficult task, since the modeler does not know what is going on in the decision maker's mind. The objective of this research is, to review the basic decision rules used in dynamic decision-making models, to evaluate the plausibility and consistency of each rule, and finally to test the adequacy of these rules empirically by comparing them against the performances of various subjects in an interactive game. For this purpose, an interactive simulation model of stock management problem is built. Experiments are designed to test the effects of three factors on the decision-making behavior:“Two different patterns of customer demand,”“minimum possible decision interval”and“representation of receiving delay”. First, the linear anchoring and adjustment formulation frequently used in System Dynamics models is tested. Anchoring and Adjustment Rule can mimic the subjects' performances adequately when they order continuously. However, with discrete delays, most subjects tend to order intermittently causing large fluctuations. Next, standard inventory control rules have been tested in order to see if these rules can replicate the subject's intermittent ordering behavior. Finally, nonlinear formulations such as“Cubic Nonlinear Anchoring and Adjustment Rule,”“Variable Adjustment Fraction Rule”and“Nonlinear Expectation Adjustment Rule”are tested. These decision rules are capable of generating sudden intermittent orders, thus representing the behavior of subjects in certain cases where the linear Anchoring and Adjustment Rule fails.